Jag har fått så besvärliga flytningar!

Jag har i en månads tid besvärats av ljusbruna illaluktande flytningar. Dessa började i samband med mensen som först drog ut ovanligt långt på tiden...

Jag har i en månads tid besvärats av ljusbruna illaluktande flytningar. Dessa började i samband med mensen som först drog ut ovanligt långt på tiden och sedan övergick i dessa flytningar. I början var lukten extremt illa och motbjudande men det har lagt sig något. Det luktar fortfarande illa men inte lika allvarligt.

I veckan hade jag även en stickande smärta som övergick i kramp i båda äggstockarna samt vaginan. Det gick över efter Alvedon. Nu har jag fått min mens igen, så det är inget ovanligt med den. Jag är 18 år och är inte sexuellt aktiv. Har du något förslag på vad mitt problem kan bero på och hur jag kan åtgärda det?

Gynekolog Ingrid Emgård svarar:

Det är knappast möjligt, att ställa diagnos eller föreslå åtgärder för att komma till rätta med ditt problem enbart med din kortfattade beskrivning som underlag. En förutsättning för det är att åtminstone ha fått träffa dig och haft möjlighet till att göra en ordentlig gynekologisk undersökning, helst kompletterad med både en del blod- och urinprover samt en ultraljudsundersökning av buken. Mitt första och viktigaste förslag blir därför också att du snarast beställer tid för undersökning hos en gynekolog.

Det finns flera olika anledningar till att en tidigare frisk och besvärsfri 18-åring kan få missfärgade, eventuellt litet blodblandade, flytningar från slidan. Vad som kan ligga nära till hands som förklaring är en infektion i livmodern och eventuellt också i äggledarna och äggstockarna. Infektionen skulle också kunna härstamma från slidan och de yttre könsorganen, eventuellt också från urinvägarna. Det finns olika mikroorganismer som ofta är lokaliserade till de här områdena. Hit hör en utbredd svampinfektion, som kan engagera ljumskregionerna och hela området med slidan, yttre könsorganen, upp runt anus samt under och mellan skinkorna. Virus och bakterier angriper ungefär samma områden, dock mer koncentrerat djupare inne i slidan och inne i de inre delarna av könsorganen. Svamp har till skillnad framför allt från bakterieinfektioner knappast någon lukt alls. Samtliga ger sveda och irritation. Svamp ger en intensiv klåda. En ytterst obehaglig, mycket typisk lukt som av rutten fisk härrör sig från en inflammation, en s k vaginos som kallas Gardnerella. Flera av infektionerna brukar debutera i samband med en menstruation, vilken också ofta är både längre och rikligare än en “vanlig” mens.

Smärtorna stämmer med infektion. Även utomkvedhavandeskap, missfall och andra graviditetskomplikationer ger blödningar och smärtor, som mycket väl skulle kunna stämma överens med de besvär som du har haft. Vad som utesluter samtliga dessa förklaringar är ju att du inte är sexuellt aktiv. Sålunda kan du varken ha varit gravid eller följaktligen ha råkat ut för några symptom som sammanhänger med graviditetskomplikationer, inte heller drabbats av någon sexuellt överförbar sjukdom.

Cystor på äggstockarna är en annan vanlig förklaring till uppkomst av blödningar. Cystor kan uppkomma av flera olika anledningar. Dels är de en hormonellt betingad fysiologisk process som hänger ihop med mognadsprocessen av äggen i äggstockarna. Dels finns cystor som utvecklats i en mindre gynnsam riktning, och där det är viktigt att snabbast möjligt bli av med dem. De allra flesta cystor som uppkommer är helt godartade och försvinner vanligtvis spontant. Några gånger behöver dessa cystor följas med ultraljud. Operation med avlägsnande av cystorna sker direkt vid minsta misstanke på att de skulle utvecklas mindre gynnsamt.

Polyper på livmodertappen och inne i livmodern utgår från livmoderslemhinnan. Liksom cystorna är de mestadels helt godartade. Dock kan de växa till, bli stora och lättblödande och behöva opereras bort för att undvika större blödningar. Muskelknutor i livmodern kan vara en annan blödnings- och flytningsanledning. Varken dessa eller andra förändringar med likartad symptombild ger dock problem i din ålder.

Ytterligare en orsak, som faktiskt är mycket vanligare än man tror, är en kvarglömd tampong. Kroppen reagerar på det främmande materialet med symtom som kan likna dina. Ofta kommer tampongen ut av sig själv, men annars är det ju en lätt sak för dig att kontrollera innan du beställer tid till doktorn.

Scroll to Top