Hur ska man kunna veta vad en man tänker? Jag var tillsammans med en man i fem år och vi lämnade varandra med många fula ord. Vi har båda barn på var sitt håll. Han har köpt lägenhet och bor nu med en ny kvinna. Jag vill inte och tänker inte ta kontakt med honom. De har snart bott tillsammans i ett år, så nu har nog bådas bra och dåliga sidor börjat komma fram.
 
Hur ska man få veta? Vad tänker män? Han älskade mig så enormt i början, sedan lade han sig i soffan och glodde på TV. Han gjorde ingenting med barnen, utan det var jag som fick sysselsätta dem. Och ingenting vet jag om hur de tänker… Suck!

Familjerådgivare Ingrid Winterhof svarar:

Hur tänker en man? Hur tänker en kvinna? Bortsett från de biologiska skillnaderna så finns det socialpsykologiska skillnader. Vår barndom och uppväxt formar både män och kvinnor olika och upplevelser genom livet får oss att utvecklas på vårt eget sätt. Det finns en hel del populära böcker i ämnet manligt och kvinnligt och nog är det så att en hel del konflikter i hemmet kunnat undvikas om vi varit mer medvetna när det t ex gäller skillnaderna i sättet att kommunicera.
 
När man är nyförälskad brukar man se på varandra genom rosa glasögon och tolka det mesta hos varandra positivt. Ett beteende som kan tyckas gulligt vid en nyförälskelse kan några år senare hålla på att driva partnern till vansinne. Nyförälskade är vi endast en kort tid. När vi bott tillsammans och fått vardag i vårt liv – det är då den djupa kärleken i bästa fall blir en god ersättare för den första intensiva förälskelsen men det är inte alltid att detta sker. Är parterna alltför olika i sina värderingar och stridigheterna stora, ja då finns ingen grogrund för kärleken att fördjupas. I sådana fall är det bättre att göra som ni – att lämna varandra. Det kan ju tänkas att din fd sambo funnit en kvinna med grogrund för bestående kärlek och jag hoppas att du finner detsamma.
 
Du beskriver att mannen lade sig på soffan och du aktiverade barnen vilket får mig att lyfta ett fördömande finger – mot mannen naturligtvis men även mot dig! Ibland har vi kvinnor en tendens att “ta hand om” och det händer att vi tar hand om på tok för mycket och på fel sätt. Det sänder signaler till mannen om att vi är de stora fixarna och att han kan ta det lugnt. I en relation är det viktigt att tidigt ta ansvar för de egna handlingarna annars är risken stor att man så småningom upplever sig som ett offer.
 
Det skadar inte att man då och då gör ett “bokslut” över vardagen i relationen. Fungerar det praktiska och vardagliga? Om inte – då kan det vara dags att sätta sig ner och tillsammans prata igenom situationen och komma överens om en förändring av rutiner. Likaså är det positivt om man kan vara rak och klar i sin kommunikation. Det är ingen självklarhet att automatiskt kunna se varandras önskningar och behov. Om man inte uttrycker dem i ord kan man inte heller räkna med att de tillgodoses. Kärleken är en skör planta som behöver näring för att växa och denna näring hämtar vi ur ömsesidig respekt – hänsyn och en förmåga att ge varandra det “lilla extra”.