Jag har varit på sjukhus men de hittar ingenting. Nu kan jag nästan inte gå på toaletten, för att det gör så ont. Vad kan det vara? Hoppas på svar, det går ju ut över min sambo också.
Som du säkerligen redan känner till består endometrios av öar av livmoderslemhinna som ligger utanför livmodern. Oftast har de vuxit fast nedtill i buken exempelvis på äggstockarna, i äggledarna, på tarm- blås- eller bukväggarna. De har slemhinneöarna reagerar på samma sätt som slemhinnan inne i livmodern och blöder också samtidigt och av samma anledning som den. Blod inne i buken och på de olika organen där verkar retande på omgivande vävnader vilket kan ge upphov till utveckling av ofta utbredda sammanväxningar. Dessa i sin tur kan ge både en hel del smärtor och andra bekymmer.
Jag tror att det här är vad dina problem handlar om. Det stämmer väl med vad du berättar i ditt brev och att besvären tilltagit när livmoderns storlek ökat. Trots att livmodern med barnet fortsätter växa kan det emellertid så småningom kännas betydligt bättre eftersom de övriga bukorganen ändrar läge under graviditetens gång, och då kan också sammanväxningarna kanske tänjas ut något.