Du behöver

  • 0.5 pkt jäst (25 g)
  • 0.75 dl flytande fett
  • 2.5 dl mjölk
  • 1 msk fiberhusk
  • 0.5 dl socker
  • 1 krm salt
  • 6 dl glutenfri mjölmix till degen

Till fyllningen:

2 dl mjölk
2 st äggulor
1 msk socker
1.5 msk maizena majsstärkelse
1 msk vaniljsocker

Pensling och garnering:

1 msk flytande fett
1 msk strösocker
18 st pappersformar veckade

Ugn: 240°

Det här behövs till 18 små bullar:

Gör så här

1
Gör fyllningen. Blanda mjölk, gulor, socker och maizena i en kastrull och koka upp under omrörning. Dra av kastrullen precis före kokpunkten så att krämen inte skär sig. Låt den svalna av och tillsätt vaniljsockret.

2
Smula jästen i en bunke och rör ut med det kalla degspadet av mjölk och fett. Tillsätt Fiberhusk och låt svälla i 10 minuter.

3
Tillsätt socker, salt och mjölmix och arbeta degen väl. Skrapa ned degen på bordet och knåda den smidig. Tillsätt mjölmix om degen kladdar.

4
Dela upp degen och kavla ut bitarna tunna degplattor i omgångar. Sporra ut rutor, 8×8 cm stora.

5
Lägg en klick vaniljkräm (3/4 dessertsked) på varje ruta. Nyp ihop hörnen så att krämen täcks. Ställ ut pappersformarna på plåt och lägg i bullarna med skarven ned. Täck över plåten med bakduk och låt bullarna jäsa i drygt 1 1/2 timme (gärna mer).

6
Grädda till lagom färg i 9-10 minuter. Låt bullarna svalna något innan du penslar dem med fett och doppar ytan i socker.