
Jag har varit hos veterinären och fått besked att min hanhund har något som heter Megaoesofagus – nervtrådar som saknas på ett visst ställe i matstrupen. När han ätit kräks han efter cirka 1 tim. Går det att operera? Vem gör sådant i så fall? Blir han någonsin bättre. Finns det någon medicin?
Veterinär Erik Lundberg svarar:
Förstorad matstrupe hos hund kan ha olika orsaker, symtomen är ofta att de stöter upp helt osmält mat strax efter foderintag.
Stora, slappa matstrupar med en bakgrund som Freddies går inte att operera eller medicinera. De blir inte heller bättre med tiden. Många hundar och ägare lär sig dock att leva med sjukdomen så att den inte påverkar hunden så mycket. Utfodringen anpassas så att Freddie får så lite besvär som möjligt. Prova olika storlek och konsistens på maten. De flesta hundar fungerar bäst med mindre, mjukare bitar. Att dricka vatten efter maten hjälper till att skölja ned rester från matstrupen. Ta hjälp av tyngdkraften, servera maten högt och låt honom stå på bakbenen en liten stund efter maten!