
Jag har en australisk terrier som är 6 år. Det är en tik. Min fråga är vad det kan vara för problem med henne, då hon börjat att flåsa så mycket, mest på kvällarna. Hon dricker ganska mycket vatten, kan det vara diabetes? Hur kan jag kontrollera detta? Det är för övrigt en glad och positiv liten hund. Tacksam för ditt svar.
Veterinär Erik Lundberg svarar:
Diabetes och andra sjukdomar som leder till ett ökat drickande utreds med ett urinprov och blodprover. Ta ett urinprov på morgonen, förvara det kylt tills analysen skall ske. Med hjälp av en vanlig urinsticka kan man få besked om det finns socker i urinen eller ej.
Med ledning av det går man sedan vidare med andra undersökningar. Diabetes är klokt att utreda eftersom problemet är vanligt, inte minst hos australiska terriers!