Jag fyller snart 16 år. För sju månader år sedan fick jag min första mens men har inte haft den sedan dess. Har läst att man borde gå till gynekolog efter sex månader och ta blodprov.

 

Jag är inte rädd för att ta blodprov, men vill inte berätta för mina föräldrar att något är fel och att jag ska gå till gynekolog. Jag går i nian och har känt mig väldigt pressad att få höga betyg. Detta är kanske orsaken, har även haft problem att sova ibland.

 

Det är väl inte så viktigt att veta om det är sömn eller ångest som är orsaken, men vad jag vill veta är om jag måste få hjälp att få igång mensen eller om jag bara ska vänta. Jag vill absolut inte gå till skolsköterskan av personliga skäl. Min mamma fick nog sin mens sent, men min syster var 12 när hon fick sin. Vad ska jag göra?

Gynekolog Kristina Billberg svarar:

Sannolikt är det inget som är fel. Håller helt med dig om att dina uteblivna menstruationer troligtvis beror på stress. Du behöver i så fall inte någon behandling för att få igång menstruationerna utan bara vänta tills blödningarna kommer tillbaks av sig själv.

 

Men det är alltid bra om man har möjlighet att kontrollera hormonerna via blodprov för att bevisa att det inte rör sig om någon hormonrubbning som behöver behandlas, även om detta är mycket ovanligt.

 

Det är helt rätt att man brukar rekommendera utredning med blodprover efter sex månaders uppehåll av menstruationerna. Jag förslår att du vänder dig till ungdomsmottagningen. Du behöver inte berätta för dina föräldrar att du ska gå dit och du har rätt till sekretess. Inga uppgifter får lämnas ut till dina föräldrar eller någon annan. När du tagit blodproverna och fått besked på att allt är normalt kan du bara avvakta.

 

Sedan skulle det kanske också vara skönt för dig att ha någon utanför familjen att prata med om den press du känner och dina bekymmer med att sova. Du skulle då kunna få hjälp och stöd för att må bättre.