Jag är en tjej på 22 år som haft p-stav sedan april förra året. Sedan några dagar tillbaka har jag haft mensvärk men ingen mens – jag har ju inte haft mens sedan april förra året. Har även kraftigare menssmärta i buken men den smärtan kommer då och då. Jag vet inte riktigt om det är blindtarmen eller om det är en cysta, allt fungerar i min kropp som det ska men det är just den där fruktansvärda smärtan som oroar mig.

Gynekolog Kristina Billberg svarar:

Jag tycker absolut du ska söka akut! Nydebuterad kraftig smärta i buken kan vara något som behöver åtgärdas ganska omgående. Det skulle till exempelvis kunna vara en blindtarmsinflammation.

 

Med tanke på att det känns som mensvärk skulle du i första hand kunna vända dig till en gynekologisk akutmottagning. Där kan man göra en vaginal ultraljudsundersökning och ta reda på om dina smärtor beror på en cysta.

 

Helt utebliven menstruation har var femte kvinna som har p-stav, så det är normalt och inte något du behöver oroa dig över. Det är inget som kan orsaka de besvär du har fått nu.

 

Hittar man inget vid den gynekologiska undersökningen som kan förklara dina smärtor kommer man att hänvisa dig till den kirurgiska akutmottagningen för vidare utredning.