Jag har fått en p-stav insatt. Jag glömmer alltid att ta tabletter så det här verkade vara ett bra alternativ för mig. Det är nu sex månader sedan jag fick den och har inte haft någon mens alls. Det är i och för sig skönt men jag undrar om det är okej? Behöver jag beställa tid på ungdomsmottagningen för undersökning? Är det något som är fel?
Inget är fel. Det är vanligt att bli helt utan blödningar när man använder p-stav. Den innehåller en mycket låg dos gulkroppshormon men inget östrogen. Eftersom hormonmängden är så liten brukar de flesta inte känna av några oönskade symtom efter att ha satt in den. Och trots den låga dosen hormon ger p-staven ett så nära hundraprocentigt skydd mot en oönskad graviditet som man kan komma.
Problemet är att man inte på förhand kan veta hur blödningsmönstret ska bli. Var femte blir helt utan blödningar och de flesta brukar vara nöjda med detta. 60 procent får relativt normala menstruationer med 1–3 månaders mellanrum. Även här är de flesta nöjda, men en del tycker det är lite tråkigt att inte veta när mensen ska komma. Speciellt de som tidigare använt kombinerade p-piller, och därför varit vana vid att veta exakt när mensen skulle komma, kan ha lite svårt för att vänja sig vid detta.
En liten grupp får trassliga blödningar. Det kan vara mycket täta eller väldigt långdragna blödningar, ibland småblödningar eller blodiga flytningar mest hela tiden. Ungefär hälften av dem som får den här typen av problem tar ut sin p-stav medan resten behåller p-staven eftersom de inte kan hitta någon annan lämplig preventivmetod.
Det spelar ingen roll hur blödningsmönstret blir, det kan aldrig vara farligt även om blödningarna uteblir helt. Frågan är bara om man är nöjd med och accepterar det blödningsmönstret man fått eller om man vill byta till någon annan preventivmetod. Är du för övrigt nöjd med din p-stav behöver du inte beställa någon tid utan kan istället glädja dig åt att du tillhör den lyckliga femtedelen som slipper mens!