Kan jag ha någon sjukdom? Kan det vara så att jag inte kan bli gravid som äldre? Jag vågar inte berätta för mina föräldrar och jag vill verkligen inte gå till en gynekolog. Men jag känner att det är dags för mig att ta tag i min försvunna mens. Kanske ska jag ta hormon- eller järntabletter?
Andra vanliga orsaker är stor förändring av vikten. Både kraftig viktuppgång och kraftig plötslig viktnedgång kan orsaka att menstruationerna uteblir. Flickor som tränar hårt under en längre period råkar också lätt ut för att blödningarna upphör.
En del kvinnor med glesa menstruationer har en hormonell obalans som kallas PCOS vilket är en förkortning av polycystiskt ovarialsyndrom. Det är snarare en obalans än en sjukdom. Ofta är den förknippad med övervikt och ökad hårväxt.
Ibland kommer menstruationerna oregelbundet eller uteblir helt utan att man kan hitta någon direkt anledning till det. En ung kvinna som inte haft några blödningar på mer än sex månader brukar man rekommendera ett besök hos gynekologen, till exempel på ungdomsmottagningen. Man behöver inte göra någon gynekologisk undersökning men brukar ta blodprover för att kontrollera hormonnivåerna och ämnesomsättningen. Detta gör man för att kunna försäkra sig om att det verkligen inte ligger någon sjukdom bakom, vilket det oftast inte gör.
Vet du att det inte är något fel kan du sedan bara lugnt invänta att menstruationerna kommer tillbaks igen. Du behöver inte ta hormontabletter för att få igång menstruationerna. Det gör inget att blödningarna uteblir. Har du PCOS brukar det bästa behandlingen i första hand vara viktnedgång och motion.
Järntabletter tar man för att förebygga blodbrist om man har väldigt rikliga blödningar och de påverkar inte alls uteblivna eller oregelbundna menstruationer.
Kanske tillhör du den gruppen kvinnor som alltid kommer att ha oregelbundna blödningar med långa mellanrum under hela din fertila period utan att något för den sakens skull är fel. Om alla proverna är normala är inte oregelbundna menstruationer i sig något som försämrar din fertilitet. Har man ägglossning väldigt sällan kan det givetvis dröja innan man blir gravid och i så fall kan man få hjälp med ägglossningsstimulerande mediciner.
Eftersom du oroar dig tycker jag absolut att du ska beställa tid på ungdomsmottagningen. I första hand kan du be att få en tid hos barnmorskan som sedan kan hjälpa dig att få den utredning och det stöd som du behöver. Om du är stressad och har det jobbigt kanske du behöver kontakt med en kurator eller en psykolog. Även detta kan du få hjälp med på ungdomsmottagningen.
Vill du läsa mer om PCOS kan du gå in på www.1177.se och söka på PCOS.