Jag skulle vilja veta hur man får ett sår på lilltån att läka? Min man har diabetes 2 och sockervärdet är 5,8. Han går två gånger per vecka för omläggning av såret som behandlas med zinksalva. Går även hos kirurgläkaren. Sista gången var inte läkaren nöjd med läkningen.
 
Min man har haft såret i snart två månader. Han har även ryckningar i benet och det kryper i benet. Han har gått ner fem kilo i vikt och har slutat röka. Han får smärtstillande medicin Tiparol tre gånger per dygn. Får även antibiotika Dalacin 300 mg men får svår diarré av den medicinen.

Doktor Lennart Skoog svarar:

För att få bukt med din mans sår på lilltån måste man titta på alla de orsaker som kan finnas till varför såret uppkommit. Du berättar om hans diabetes 2, det vill säga åldersdiabetes. Om han har ett långtidssocker, även kallat HbA1C, på 5,8 så är det ett mycket bra värde och behöver nog ingen ytterligare justering. Det är viktigt att komma ihåg att vid läkarbesök kontrollera att även blodfetter och blodtrycket är väl reglerat.
 
Det är mycket bra att din man slutat med rökningen – den orsakar både dålig syreförsörjning i huden och på längre sikt blodkärlsförträngningar.
 
En kirurgläkare är inkopplad, men har blodkärlen till foten blivit undersökta så att de inte är förträngda? Alla diabetespatienter som har ett fotsår som inte läker på 24 veckor bör remitteras till en specialistmottagning för fotsår. Om inte såret läker är en trolig anledning att något eller några blodkärl i benet är trånga och kanske behöver opereras.