Jag vet inte om det hör till detta ämne men jag har inte kunnat fråga någon annanstans. Jag undrar om jag är för trång. Det gör nästan alltid ont när jag försöker föra in ett finger. Kommer jag någonsin att våga ha sex? Jag är rädd för att det kommer att göra så ont!
Gynekolog Ingrid Emgård svarar:

På många sätt vore det både enklast och bäst för dig, om du tog kontakt med en ungdomsmottagning. Enbart den beskrivning du gör, räcker inte för att jag så här per brev ska kunna ge dig ett bra svar. Först kan det behövas en undersökning. Sedan tror jag, att det också skulle kännas bra för dig att få träffa någon som du kan prata med och ventilera en del av din oro och dina funderingar.
 
Att känna oro inför en så okänd upplevelse som det första samlaget och inte minst rädslan för smärta, är något som de allra flesta tjejer har gemensamt. Det handlar inte om ålder. Tvärtom är den upplevelsen lika, antingen det gäller en tonåring eller en 45-åring. Att ha hunnit bli litet äldre kan ha många olika orsaker i våra liv och är inte alls ovanligt. Det är verkligen inte heller enbart tjejerna som upplever oro och ängslan utan lika mycket killarna. För dem kan det kanske mera handla om rädsla för att inte riktigt fungera, att inte klara av eller duga. Fantasier kring partnerns förväntningar och inte minst kring de egna reaktionerna är oberoende av både kön och ålder.
 
Men trots att vi nästan alla har de här känslorna och upplevelserna gemensamt, pratar vi alldeles för sällan om det. Vi ägnar oss åt en litet kaxig låtsaslek, ett slags rollspel där kropp och känslor inte riktigt är i fas. Och då blir det lätt så att vi alldeles i onödan far illa både med oss själva och med varandra.
 
Vad vi också är alldeles för dåliga på, är att inhämta litet enkel biologisk och fysiologisk baskunskap. Storleksförändringen hos männen i samband med samlag känner vi väl alla till. Men att vagina samtidigt blir både vidare och djupare och dessutom mjukare och mera eftergivlig, finns det alltför många både kvinnor och män som aldrig har hört talas om!
 
Du är orolig för att vara för trång. Visst förekommer det ibland, men så särskilt vanligt är det inte. Vad du skulle kunna göra är att redan nu beställa tid för en undersökning, så att du slipper oroa dig i onödan. Men helst tycker jag att du ska vänta med det tills det blir mer aktuellt. Kanske allting löser sig av sig själv och fungerar utan några bekymmer. Blir det inte så, tycker jag att du ska vända dig till en ungdomsmottagning.
 
Ungdomsmottagningar finns numera i alla större orter över hela landet. Både killar och tjejer kan vända sig dit. Telefonnummer dit hittar du under sjukvårdssidorna i telefonkatalogen. Väntetiderna brukar vara korta och ett besök där kostar ingenting. Liksom överallt inom sjukvården gäller tystnadsplikt. Det innebär, att du kan prata om det här utan att det kommer vidare.
 
På alla ungdomsmottagningar arbetar barnmorskor, varav de flesta är särskilt utbildade för arbete med tonåringar. Gynekolog finns, ibland också barn- och ungdomsläkare eller hudläkare. Nästan överallt arbetar en eller flera kuratorer på ungdomsmottagningarna. Ibland finns också psykolog. Andra yrkesgrupper med engagemang i ungdomsproblem kan också vara knutna till mottagningarna.
 
När du ringer behöver du bara säga att du är orolig för att du är för trång. Du behöver inte alls oroa dig för den lilla gyn-undersökning som behövs för en bedömning. Om det skulle visa sig att du är litet trång i slidmynningen, räcker det de flesta gånger med en enkel vidgning av slidingången. Oftast kan en sådan åtgärd med hjälp av ytbedövning med spray eller gel göras på en gång i samband mottagningsbesöket. Är vävnaderna mycket tjocka och strama kan det kännas bra med en ytlig narkos, ett så kallat “lätt rus”, för att det inte ska göra ont. Det ingrepp som i så fall kan behövas brukar man göra på operationsavdelningen.