Bästa Benny! Mitt barnbarn, som är 14 år, har skrivit till dig innan men inte fått svar, så nu tänkte jag försöka. Mitt barnbarns mamma gick bort efter flera år med en svår sjukdom. Hon undrar om du kan se om hennes mamma har det bra nu.

Benny svarar:

Hennes mamma ser slät ut i ansiktet. Hon var väldigt plågad. Det var en otroligt jobbig sjukdom som tog hårt på hela familjen. Hon är så tacksam för allt stöd från dottern, hon vek aldrig från hennes sida. Ditt barnbarn var med in i det sista, hur jobbigt det än var. Mamman vill ju vara hos sin dotter, men förstår nu att hon är på rätt ställe, för hennes kropp var helt färdig. Men hon är ofta och hälsa på sin dotter, hon vill att hon ska vara vaksam.

 

Hon smeker henne över kinden och i håret. Och så kommer hon att visa sig genom doftförnimmelser, genom tvål. Hon var ju noga med att duscha. Hon har det väldigt bra nu och sänder stora tankar och säger att hon älskar henne.