Hej Benny!

 

Jag har bara ett barn, en dotter. Min man gick bort för två år sedan, min mamma för en månad sedan. Innan min dotter började skolan fanns glädje. I skolan blev dottern retad för familjen, särskilt för min man, vi var för enkla. När hon slutade skolan orkade hon inte kämpa för att få ett arbete. Hon utvecklade ett köpberoende och kunde skicka efter kläder som hon inte hade pengar till. Jag fick betala. Rädslan för framtiden gjorde att hon började skriva till spådamer och även ringa dit. Hon har aldrig haft någon fast pojkvän och har inget fast arbete. Hon mår mycket dåligt eftersom hon är rädd att hon inte får man och barn. Det är hög tid med tanke på hennes ålder. Hon pratar om att ta livet av sig. Jag sover över hos henne när jag arbetar men jag vill flytta närmare arbetet. Är sjukskriven för närvarande för hjärtproblem. Försöker hjälpa min dotter så gott jag kan, har fått henne att beställa tid hos en kurator där hon kan prata ut om sina bekymmer. Hon behöver terapi mot köpberoende och alla telefonsamtal till spådamer. Jag behöver gå i pension för att mitt hjärta är sjukt. Jag har skräck varje månad då hon kommer med räkningar för telefon och annat.

 

Min dotter känner ibland energier vid sängen, hon säger att det är en ande. Hon tror att det är min mormor som hälsar på och hon har även sett ett ansikte som liknar hennes. En kväll fick jag se två ljusringar vid sängen där min dotter ligger.

 

Blir det någon ljusning för min dotter efter alla mörka år? Jag vill henne allt gott. Hur ska jag få kraft att hjälpa på bästa sätt? Hittar hon en bra man och får hon några barn?

Benny svarar:

– Kära M,

 

Jag ser att ni båda behöver hjälp, ni är båda fast i hennes beroende. Telefonsamtalen till spådamer ger inte de svar hon söker utan hon ska söka de svaren hos sig själv. Hon är intuitiv och ska börja jobba med sin jagkänsla precis som du. Hon bör söka hjälp i självhjälpsgrupper. Du kan inte fortsätta att betala, du är alldeles för snäll!

 

Både du och din dotter verkar ha medial förmåga. Din mormor är hennes skyddsängel, hon vill hjälpa er men når inte fram. Fyll tomrummet tillsammans! Ni kan till exempel meditera. Tänk vilket spännande liv ni kan få om ni utvecklar era gåvor. Jag ser att din dotter träffar en man snart. Det är en händig man i snickarbyxor. Han är snäll men bestämd. Hon får råd med ett hus och får två barn med den här mannen.

 

Mannen har en mamma som du får bra kontakt med. Du kommer att flytta. Jag ser en granne du blir kär i och en ring på ditt finger!

Lycka till!

Kram

Benny