Hej Benny!

Jag måste skriva till dig angående vår yngsta son och hans fästmö. De träffades för ungefär två år sedan och bor i villan som hon äger. Hon är nästan tre år äldre än vår son och utbildad familjejurist. Tillsammans har de en underbar liten tjej på 8 månader (första barnet för båda) och en liten hund. Sonen har en firma sedan sju år tillbaka som går dåligt men rullar på än. Nu vill sonens sambo att han ska sätta firman i konkurs, men det vill han inte eftersom vi har gått i borgen för honom. Någon lön att tala om har han inte tagit ut på länge.

 

Flickvännen är mycket krävande, han ska handla mat, laga middag och göra matlåda, städa, sköta trädgården med mera när han kommer hem på kvällen. Hon är också sur för att han inte kan ta pappaledigt.

 

Ofta tar hon dottern och hunden och åker 15 mil söderut till sina föräldrar, då ligger en lapp på bordet vad som ska göras tills hon kommer hem efter ett par dagar. Ändå tycker hon att vår son inte hinner vara med sin älskade dotter så mycket. Varje morgon rastar han hunden, fixar frukosten till lilla dottern och sköter om henne innan han åker till jobbet. Men vår son tycker att det är den bästa tiden på dagen, han är så stolt över henne. Vår sons högsta önskan är att firman ska gå så bra att han ska hinna anställa en person och kunna vara pappaledig ibland.

 

Vår fråga är nu: Hur blir det i familjeförhållandet? Hur går det med sonens företag? Vad ska han göra?

Benny svarar:

–  Kära ni,

 

Jag har svårt för att se er son fortsätta leva med sin partner. Men han är rädd för förändringar. Det är bra att bryta upp ibland, om man stänger en dörr öppnas en ny. Han kommer aldrig att bli lycklig, det är fråga om kontroll i det förhållandet, inte kärlek.

 

Er son träffar en ny kvinna. Firman kommer att gå bättre. De får kontrakt med en ny grossist i Frankrike, vilket blir vändpunkten. Han kommer att kunna anställa två personer, kvinnan som han kommer att leva med samt en kille som är duktig både på hantverket och som säljare. Det är viktigt att ni hjälper till så att han får sin del av kakan när han flyttar ut från huset där han bor nu. Han är alldeles för snäll, så ni får hjälpa till så att det går rätt till!

 

Lycka till!

 

Kram

Benny