Gunilla Thörnwall Bergendahl står lutad över en rabatt och rensar ogräs i sin trädgård. Några meter bort kommer hennes man Peter Bergendahl gående med en brummande gräsklippare på den välskötta gräsmattan. Gränsen mellan de båda delarna av trädgården är knivskarp – på ena sidan blommor, på den andra bara gräs.
Gunilla Thörnwall Bergendahl och Peter Bergendahl
Ålder: 59 respektive 57 år.
Familj: Sonen Nils, 28, och hans sambo Diana, 29, mammor och syskon.
Bor: Lägenhet i Stockholm och fritidshus vid Gnesta.
Gör: Handläggare på SKR (Sveriges Kommuner och Regioner) respektive vd för Hallmans Försäljnings AB som säljer idrottspriser.
– Han har till och med en speciell gräsklippare som bara får användas till “hans” gräsmatta, säger Gunilla med ett skratt.
Vi är i Gunilla och Peters trädgård i Ehrendalskvarn vid Gnesta söder om Stockholm. Istället för att tjafsa om hur de ska ha det i sin trädgård har de valt att dela den så att båda får som de vill.
– Gunilla vill ha blommor och en massa odlingar som kräver mycket arbete. Arbetar gör jag på jobbet. När jag är ledig vill jag koppla av, säger Peter med ett leende och lägger armen om sin hustru som kommit in på hans sida av trädgården.
Ville ha något eget
För att undvika framtida konflikter bestämde de sig därför redan när de köpte fritidshuset i Ehrendalskvarn att de skulle ha delad trädgård.
– Jag har älskat blommor och trädgårdsskötsel sedan jag var en liten flicka, säger Gunilla. Jag har ett stort behov av att gräva och fixa i trädgården.
– Det enda jag ville ha var en gräsplätt som jag kunde spela kubb på och som inte kräver mer skötsel än gödsling och klippning, säger Peter.
Makarnas skilda syn på avkoppling visade sig ganska snabbt då de blev ett par för snart 20 år sedan. Innan de köpte fritidshuset med den stora tomten hyrde de ett torp i Ärla utanför Eskilstuna i sju år.
– Det var en riktig idyll och vi stortrivdes där, säger Gunilla. Det var faktiskt torpet i Ärla som gjorde att Gunilla och Peter flyttade ihop. När de skaffade det bodde de i var sin lägenhet i Stockholm. Men när de blev sambor i torpet tyckte de att de lika gärna kunde bli det på riktigt och flyttade ihop i en stor femrumslägenhet på Södermalm i Stockholm.
– Men var och varannan helg åkte vi ut till landet, berättar Gunilla. De hade gärna stannat i Ärla, men ägaren var inte intresserad av att sälja och både Gunilla och Peter kände att de ville ha något eget om de skulle lägga ner sin tid och energi på att göra det i ordning. Därför började de söka efter ett annat fritidshus.
– Vi hade några kriterier som var tvungna att uppfyllas. Dels skulle det ligga max en timmes resa från Stockholm, dels skulle det ha en stor trädgård och en plan gräsyta att spela kubb på, säger Peter.

Tävlar i kubb
Det de sökte fann de i det gamla sommarstugeområdet vid Ehrendalskvarn. Det ligger 45–50 minuters bilresa från Södermalm och det har även fördelen att man kan åka kollektivt dit.
– Man kan ta tåget till Gnesta och sedan bussen som stannar här utanför, berättar Gunilla.
Men den 1941 kvadratmeter stora tomten krävde en hel del arbete för att uppfylla deras önskemål. Den hade inte så mycket rabatter och odlingar och nivåskillnaden var stor. Någon plan yta för en kubbplan fanns inte.
– Ytan där gräsmattan finns idag låg 80 centimeter lägre när vi köpte det här stället 2009. Det har fraktats hit åtskilliga kubikmeter fyllnadsmassor och jord för att få den jämn, berättar Peter.
Han upptäckte tjusningen med att spela kubb 2008. Han har de flesta åren sedan dess deltagit i VM med sitt lag Rekubblikanerna och då är även Gunilla med och spelar. Dessutom har han varit med i turneringar i ett flertal andra länder och har bland annat vunnit en silvermedalj vid de amerikanska mästerskapen.
– Vi tycker båda om att spela kubb, men Peter är extrem, säger Gunilla med ett skratt när vi går en runda i makarnas trädgård. Vid gränsen mellan hans och hennes del stannar hon och pekar.
– Jag utnyttjar kanterna runt kubbplanen till att plantera blommor och så en äng.
För att de båda ska få som de vill disponerar han 400 kvadratmeter gräsmatta. Hennes del är på 1500 kvadratmeter och består av några gamla fruktträd, odlingsbäddar med grönsaker, växthus och blomsterrabatter.
– Mitt senaste projekt är en trädgårdsdamm som ska bli klar i år, säger hon.
De är båda mycket nöjda med uppdelningen.
– Det är bra för husfriden, säger Peter.
All planering av trädgården och skötseln av odlingarna och blommorna överlåter Peter åt Gunilla. De har också separata konton för sina respektive delar av trädgården.
– De fasta utgifterna för huset delar vi på, men allt som rör min del av trädgården får jag själv betala, berättar hon.
– Och jag står för alla kubbspel, gräsmattegödsel och inköpet av gräsklipparen, säger han

Har en biodling
Helt overksam med trädgårdsarbetet är han dock inte. Peter hjälpte henne att montera växthuset och gräva dammen och så fort det gäller tunga lyft ställer han upp. Hon har även köpt en biodlardräkt till honom för att han ska kunna hjälpa henne med bikuporna som de skaffade för ett år sedan.
– Det är spännande att hålla på med, tycker jag. Men jag har inte blivit det minsta intresserad av vanligt trädgårdsarbete, säger han.
En vanlig dag på landet går makarna åt var sitt håll i trädgården efter att ha ätit frukost. Vid elvatiden fikar de tillsammans och på eftermiddagen brukar de spela en match på kubbplanen.
– Visst skulle jag tycka det vore roligt om Peter delade mitt intresse, men det här fungerar bra för oss. Vi har aldrig blivit osams och bråkat om någonting som rör trädgården, säger hon.
Bergendahls trädgård
Yta: Fritidshuset är på 68 kvadratmeter och till det kommer en tomt på 1941 kvadratmeter som makarna Bergendahl har delat upp mellan sig.
Odlingszon: 3. Jordtyp: Kompakt lerjord.
Gunillas del: I växthuset på 14 kvadratmeter odlar Gunilla tomater, gurka, vindruvor och chili. I upphöjda odlingsbäddar växer potatis, squash och olika sorters sallader. I trädgården finns äppel- och körsbärsträd. I trädgården finns även två bikupor med cirka 40 000 bin. I rabatterna växer en mängd blommor och perenner.
Peters del: Cirka 400 kvadratmeter jämn gräsmatta som hålls välklippt för att kunna användas för kubbspel.