För 44-åriga Béatrice Karjalainen började besvären med anemi, blodbrist redan i tolvårsåldern med att hon svimmade och skrapade upp ansiktet på skolgården. Diagnosen var solklar – anemi, blodbrist.
– Testerna visade att jag hade otroligt dåliga blodvärden. Redan vid första mensen hade jag rikliga blödningar och det gör att jag tappar allt järn och mitt järnvärde dippar rejält, säger Béatrice Karjalainen.
Kvinnor ska ha ett järnvärde, Hb, runt 120. Som sämst har Béatrice i vuxen ålder haft ett Hb på 60. Många kvinnor lider av anemi för att de menstruerar. Men blodbrist är även vanligt hos äldre, då kroppen får svårare att bilda nya blodkroppar eller drabbas av olika sjukdomar som kan orsaka anemi. Under åren har Beatrice utretts för en rad sjukdomar för att hitta orsaken till hennes låga blodvärden.
– Läkarna har säkert utrett mig minst sex gånger. Man har misstänkt allt från leukemi, celiaki, Crohns sjukdom, B12-brist, ledgångsreumatism och tarmcancer. Min största skräck är att få tarmcancer eller blödningar i tarmen som ofta upptäcks via anemi. Men de hittar inget fel på mig utom att jag blöder inom normalintervallet men på högre delen av skalan och att jag tar upp järn inom den lägre delen av skalan och konstaterar att jag har järnbristanemi.
Ensam på pilgrimsvandring
Béatrice flyttade upp från Västergötland till Norrbotten och Boden för 20 år sedan. Hon bor med sambon Henrik och sönerna Vincent, 16 och Herman, 15. Hon jobbar som produktledare och pendlar mellan Stockholm och Boden. Familjen delar ett stort friluftsintresse, och cyklar och fjällvandrar. De senaste fyra åren har Beatrice ensam gett sig ut på pilgrimsvandring i Spanien.
– Jag behöver vandringarna i bergen där jag är helt själv med min ryggsäck för att koppla bort vardagsstressen och få stillhet och lugn. Då försöker jag fylla på med järn och ta mina sprutor några veckor i förväg innan jag åker för att orka vandra.
Vid anemi på grund av järnbrist är järntabletter det första behandlingsalternativet. Läkarna menar att effekten kommer allteftersom men att man efter tre månader bör känna sig mer eller mindre återställd. Om detta inte hjälper finns även järn via injektion och i sista hand ger man blodtransfusion. Béatrice behandlades till en början med järntabletter, som hon reagerade dåligt på.
– Min mage slås ut totalt av tabletterna och jag får diarré. Idag får jag järninfusion via dropp cirka en gång i kvartalet, numer så fort jag är hängig. Flera gånger har jag också fått blodtransfusion när mitt blodvärde varit nere mot 60.
Uppmärksam på signaler
Hon har lärt sig att vara uppmärksam på de första signalerna på att blodvärdet sjunkit, då tröttheten kommer smygande och hon känner sig alltmer utmattad. Hon blir andfådd för ingenting och kan få svettningar bara av att gå till bussen. Världen snurrar och pulsen är hög. Då är det dags för en ny vända till vårdcentralen.
– Jag kan känna mig helt slut i kroppen, bli andfådd och få tokhög puls av att gå uppför minsta lilla trappa. Jag fryser och huttrar konstant och får myrkrypningar i benen hela nätterna som gör att jag inte kan somna. Det har hänt att jag varit så trött på jobbet att jag tappat besticken när jag ätit lunch.
Titt som tätt kan hon få svimningsanfall. Sambon Henrik har blivit van att fånga upp och stötta henne när hon är på väg att svimma.
– Det händer att jag slänger mig om halsen på honom och säger “håll om mig” när jag känt att det svartnat för ögonen.
Det värsta som hänt var 2005 under Halloween då hon föll nerför en lång trappa hemma i huset.
– Det svartnade totalt men som tur var bröt jag inget. Jag körde själv till akuten och testerna visade att mitt blodvärde låg på 72. Den gången fick jag blodtransfusion. Det hade kunnat gå riktigt illa, tänk om jag haft ett av barnen i famnen.
Fylld av energi
Béatrice som är en aktiv och rörlig person är vanligtvis positiv och fylld med energi. Hennes stora passion är fotografering och hon är ofta ute och letar spännande miljöer att fotografera. Hon tränar gärna när orken tillåter.
– Problemet är bara att när jag är aktiv och tränar sjunker järnvärdena och depåerna töms snabbare. Ligger jag stilla och gör inget håller de sig stabila.
Att bara kontrollera Hb-värdet säger inget om du lider av blodbrist. För att ta reda på om Béatrice har något järn kvar i järnförråden, krävs ett järndepåprov, vilket tas via ett blodprov i armen, istället för ett stick i fingret.
– Ofta har mina järnförråd inte fyllts på alls, trots att jag fått två injektioner. Min kropp verkar bara göra sitt bästa för att bli av med järnet.
Béatrice vill gärna uppmärksamma anemi då hon anser att det är en dold kvinnosjukdom.
– Jag vill att alla kvinnor ska slippa må som jag gör. När jag mår bra efter en kur kan jag träna längre innan syret i musklerna tar slut.
Hennes råd är att man bör lyssna på kroppens signaler och ta dem på allvar. Heller inte vänta på att söka hjälp om man känner sig trött och orkeslös.
– Be att få ta prover. Kolla inte bara Hb-värdet utan även S-järn och S-ferritin.