Test: Stekpannor
Repiga bottnar och fastbrända pannkakor eller reptålig med utmärkta stekegenskaper. Det är stor skillnad på de stekpannor som Icakuriren testat.

En bra stekpanna ska steka jämnt och gyllenbrunt utan att maten bränns vid, dessutom ska den hålla för slitage.
Icakuriren har testat tio stekpannor med "släpp-lätt" beläggning, sex plastbelagda och fyra med keramisk beläggning. Vi har testat både pannornas reptålighet och stekegenskaper.
Bäst klarar de keramiska stekpannorna testet. De steker både pannkakor och falukorv jämnt gyllenbruna, pannkakorna får dessutom sina karaktäristiska små läckra blåsor.
Den keramiska beläggningen är också mest reptålig. När vi stoppade den roterande stålvispen efter 5 000 varv var den keramiska beläggningen mycket lite rispad av vispen, och då mest på ytan.
Läs mer: Test av toalettpapper
Tre pannor får full pott
Tre av de keramiska stekpannorna får full betygspott; Clas Ohlssons Coline, Icas Selection och Tefals Ceramic control. Men stämpeln bäst går ändå till Coline, därför att den är billigast av de tre.
Den dyraste keramiska pannan, Scanpan, visar sig vara sämst på att steka vardagsmat och får bara en trea.
Bland de plastbelagda är det också svårt att utse en vinnare. Stämpeln bäst får Fiskars Hard face för att den tål bra att nötas på, har bra stekegenskaper och för att den är billigare än Eva Solo, som har toppbetyg när det gäller stekegenskaper.
Men vid nötningsprovet bildas en oljig, kletig och oaptitlig beläggning i Eva Solos stekpanna, som vi känner igen från tidigare stekpannetester. Beläggningen har då visat sig bestå av beläggning och fettrester. Inte farligt att få i sig enligt Livsmedelsverket, men knappast aptitligt.
Det hjälper föga att kalla sig för "Världens bästa stekpanna": Kaxiga AMT är både tung att hantera och fördelar värmen dåligt.
Billigast är sämst
Men klart sämst är testets billigaste plastbelagda stekpanna, Menuett. Den leder värme dåligt och klarar varken av att steka pannkakor eller falukorv: Trots mycket extra fett går pannkakorna sönder och bränns vid och fast. Beläggningen slits också ner mycket fort.
– Det är anmärkningsvärt, inte minst ur miljösynpunkt, att det fortfarande tillverkas stekpannor som Menuett som inte klarar av grundfunktion-erna, och med en beläggning som snart kommer att vara så nedsliten att pannan inte går att använda, utan kommer att kastas, säger Birgitta Rasmusson, tidigare chef för Ica Provkök, som testat stekpannorna.
Testet visar också att plastbelagda stekpannor ofta behöver mer fett för att maten inte ska fastna, än pannor med keramik. Birgitta Rasmusson tror hon vet svaret.
– Fettet sugs upp av plastbeläggningen, medan det blir kvar i de keramiska stekpannorna och används till matlagningen.
Det gör också att man ibland måste fetta in en plastbelagd stekpanna, framförallt om man har diskat den i maskin. Keramiska stekpannor är alltså i jämförelse mer fettsnåla.
Icakuriren testar tio olika stekpannor. En av dem är ett riktigt bottennapp.
Stekpannor med keramisk beläggning
Märke/modell: Kökskungen/Ceramic-line
Pris: 349 kr
Nötningstålighet: 4
Stekegenskaper pannkakor: 4
Stekegenskaper falukorv: 5
Plus: Bra grepp
Minus: Svårt komma ner med stekspaden.
Märke/modell: Clas Ohlson/Coline 34-3176
Pris: 369 kr
Nötningstålighet: 5
Stekegenskaper pannkakor: 5
Stekegenskaper falukorv: 5
Plus: Bra grepp. Bra skötselanvisningar.
Märke/modell: ICA/Selection
Pris: 399 kr
Nötningstålighet: 5
Stekegenskaper pannkakor: 5
Stekegenskaper falukorv: 5
Plus: Bra grepp. Ugnssäker.
Märke/modell: Tefal/Ceramic control
Pris: 699 kr
Nötningstålighet: 5
Stekegenskaper pannkakor: 5
Stekegenskaper falukorv: 5
Plus: Bra grepp.
Minus: Svårlästa skötselanvisningar.
Märke/modell: Scanpan/CTX
Pris: 1399 kr
Nötningstålighet: 5
Stekegenskaper pannkakor: 3
Stekegenskaper falukorv: 3
Plus: Bra grepp. Tål maskindisk. Ugnssäker.
Minus: Kräver extra fett. Svårt komma ner med stekspaden.
Stekpannor med plastbeläggning
Märke/modell: Menuett/Frying pan
Pris: 199 kr
Nötningstålighet: 2
Stekegenskaper pannkakor: 1
Stekegenskaper falukorv: 1
Plus: Bra grepp.
Minus: Kräver extra mycket fett. Snabbt överhettad. För lätt. Svårt komma ner med stekspaden.
Märke/modell: Anders Petter/Backaryd
Pris: 399 kr
Nötningstålighet: 2
Stekegenskaper pannkakor: 2
Stekegenskaper falukorv: 4
Plus: Bra grepp.
Minus: Kräver extra fett. För långt handtag. Svårt att komma ner med stekspaden.
Märke/modell: Fiskars/Hard face*
Pris: 599 kr
Nötningstålighet: 4
Stekegenskaper pannkakor: 3
Stekegenskaper falukorv: 4
Plus: Tål maskindisk och redskap i metall.
Minus: Långt, rakt handtag ger obalans.
Märke/modell: Eva Solo/Gravity
Pris: 899 kr
Nötningstålighet: 3 (Oljig yta bildas)
Stekegenskaper pannkakor: 5
Stekegenskaper falukorv: 5
Plus: Tål maskindisk.
Minus: Långt, rakt, kantigt handtag ger obalans. Ingen produktinfo medföljer. Blir varm för snabbt.
Märke/modell: AMT/The world's best pan
Pris: 1499 kr
Nötningstålighet: 4
Stekegenskaper pannkakor: 1
Stekegenskaper falukorv: 3
Plus: Tål maskindisk.
Minus: Lång uppvärmningstid. Ojämn värmefördelning. Tyngst. Tung att hantera. Dåligt grepp.