• Få icakuriren.se's nyhetsbrev

    Skriv upp dig på vårt nyhetsbrev för senaste informationen!

  • Vinnare

    Klicka här för att komma tillbaka till startsidan.

     

     

    Grattis alla 63 st vinnare! (Tyvärr feltryck i tidningen (67 st vinnare)

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 3/ 2015

     

    1:A PRIS Presentkort Platina på Mathem.se           

    Hans Eriksson, Södertälje

     

    2:A PRIS Valfria trendiga smycken från Icon

    Barbro Reingoldt, Malmö

                                                                    

    3-7:E PRIS Entrébiljetter för 4 personer på "Nordiska Trädgårdar", Nordens största trädgårdsmässa 26-29 mars på Stockholmsmässan Älvsjö

    Bo Malmborg, Uppsala

    Marianne Furuhovde, Lidingö

    Marie-Louise Broström, Stockholm

    Therese Nordstrand,  Eskilstuna

    Tommy Karlsson, Strängnäs

     

    8:E PRIS Termos "Sagaform Accent Kaffekanna", design Gustav Hallén

    Ing-Marie Månsson, Södra Sandby

     

    9:E PRIS Sällskapsspel "Sequence", Nordic Games

    Birgitta Ivarsson, Timrå

     

    10:E PRIS Helårsprenumeration på Hus & Hem Trädgård

    Anna-Karin Pettersson, Karlskoga

     

    11-15:E Bok "Erövraren", Dan Buthler & Dag Öhrlund, Lind & Co

    Inger Forsberg, Skellefteå

    Kjell Åkesson, Dalby

    Lars Kjellberg, Vetlanda

    Lilian Graff, Stenhamra

    Maud Lövblad, Gävle

     

    16:E PRIS Bok "Denna dagen; ett liv. En biografi över Astrid Lindgren", Jens Andersen, Norstedts förlag

    Gun Granström, Arvidsjaur

     

    17-21:E PRIS, Dvd film, "Downton Abbey-A Moorland Holiday"

    Anita Börjesson, Vallda

    Curt Hedman, Jönköping

    Eva Sevä, Gällivare

    Maria Strandberg, Arnäsvall

    Peter Frölander, Göteborg

     

    22-26:E PRIS, Pocketbok "Uppgörelsen"; Dan Buthler & Dag Öhrlund Massolit

    Lillemor von Arbin, Västervik

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Peter Simonsson, Rödeby

    Rolf Andréasson, Bjärred

    Susanne Åslund, Strömsund

     

    27-62:A PRIS, Trisslott

    Agneta Johansson, Rävlanda

    Agneta Nybeerg Jonsson, Domsjö

    Agneta Säll, Särne

    Agni Norstedt, Dösjöbro

    Alva Widén, Nykvarn

    Birgitta Olofsson, Örebro

    Christina Josefsson, Västerås

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Eva Jonsson, Boden

    Gerd Rova, Vittangi

    Gudmund Thomasson, Hedemora

    Gun Gullgren, Linköping

    Gun-Britt Artursson, Kinna

    Hans Ullerstam, Lidingö

    Hugo Hansson, Kode

    Inga Olsson, Nykil

    Inga Tingström, Hemse

    Ing-Marie Sverkersson, Askersund

    Irene Andersson, Norrtälje

    Jonas Lilja, Alnö

    Karl-Erik Åslund, Svärdsjö

    Katarina Svaton, Färentuna

    Kerstin Sandeck, Nyköping

    Kristina Tandersten, Eskilstuna

    Lars Karlsson, Göteborg

    Lena Bystedt, Åkersberga

    Maja Blomster, Tumba

    Nils-Olof Häggblom, Skövde

    Per Lind, Listerby

    Pia Bergström, Göteborg

    Rune Hedström, Hudiksvall

    Stig Johansson, Korsberga

    Torsten Brodén, Södertälje

    Vivi-Anne Fridén, Vänersborg

    Åke Kammar, Kisa

    Åsa Olofsson, Kiruna

     

    EXTRA JUNIORVINST, 5 nummer av tidningen "Bamse" plus Guldbaggenominerade dvd filmen "Bamse och Tjuvstaden"

    Lisbeth Henricson, Karlstad

     

     

    Grattis alla 67 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 2/ 2015

     

    1:A PRIS Resecheck på valfri resa från resebyrån Ticket           

    Ingrid Öhman, Fellingsbro

     

    2-3:E PRIS Matcheckar från ICA

    Leif Enström, Åby

    Gunilla Lasard, Helsingborg                                                               

     

    4:E PRIS Valfria trendiga smycken från Icon.

    Eila Oskarsson, Gällivare

     

    5:E PRIS Helårsprenumeration på Icakuriren

    Carina Tärnqvist, Odensbacken

     

    6:E PRIS Termos "Sagaform Accent kaffekanna", design Gustav Hallén

    Christina Gustafsson, Asarum

     

    7:E Sällskapsspel "Sequence", Nordic Games

    Johan Strandberg, Arnäsvall

     

    8:E Bok "Men hur som helst…..", John Cleese

    Marguerite Fredriksson, Köping

     

    9:E PRIS Fågelmataren "Stjärna", Wildlife Garden

    Inga-Lena Rosell, Leksand

     

    10-19:E PRIS, Almanacka "Icakurirens årskalender 2015"

    David Strandberg, Örnsköldsvik

    Gunilla Rylander, Nyköping

    Helene Svensson, Nyköping

    Jan Lindström, Eskilstuna

    Kerstin Thunberg, Vänersborg

    Lisen Andersson, Norrköping

    Monica Fahlén, Uppsala

    Pia Merenius, Brännö

    Yvonne Persson, Trelleborg

    Åke Berg, Göteborg

     

    20-24:E PRIS, Dvd-film "Boyhood"

    Annette Sandahl, Filipstad

    Eva Andreasson, Nättraby

    Jenny Larnemark, Norrköping

    Margareta Pihlblad, Södertälje

    Peter Eliasson, Nödinge

     

    25-62:A PRIS, Trisslott

    Agneta Johanson, Oskarshamn

    Anita Alkelid, Sundbyberg

    Anita Kyösti, Haparanda

    Annika Zetterlind, Järfälla

    Birgit Johansson, Säve

    Birgitta Johansson, Kista

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Carina Samuelsson, Lycksele

    Christel Eksten, Malmö

    Dag Ståhl, Göteborg

    Dan Boberg, Sölvesborg

    Fredrik Romeborn, Köpstadsö

    Gun Magnusson, Halmstad

    Gun Olsson, Kareby

    Gunnar Wickström, Onsala

    Gunveig Jalkanen, Söderbärke

    Hans Eriksson, Södertälje

    Harriet Erntad, Myresjö

    Helena Lindblom, Lycksele

    Hugo Hansson, Kode

    Inga Tingström, Hemse

    Johanna Blomstrand, Eskilstuna

    Kersti Nordström, Lund

    Kristina Hagström, Trollhättan

    Leif Gustavsson, Lindesberg

    Lena Genitz, Stockholm

    Margareta Bergström, Höganäs

    Marianne Bergling, Vargön

    Marie Nilzon, Karlstad

    Nellie Håkansson, Domsjö

    Pehr-Olof Broo, Nora

    Peter Frölander, Göteborg

    Staffan Raupach, Skövde

    Stig Widén, Nykvarn

    Ulla Bodin, Sundsvall

    Ulla-Lena Wigholm, Stockholm

    Viola Johansson, Brämhult

    Åke Kammar, Kisa

     

    EXTRA JUNIORVINST, 5 vinner dvd-filmer "The Boxtrolls"

    Elin Jormhage, Ulricehamn

    Gun-Britt Morin, Kalix

    Lena Widar, Vadstena

    Per-Åke Österholm, Östersund

    Ulla Hessel, Frösön

     

    Grattis alla 124 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 1/ 2015

     

    1:A PRIS Symaskin, "Husqvarna Viking Opal 650"

    Kristina Lorentzon, Väröbacka

     

    2:A PRIS Alcazar show- & hotellpaket för två personer, Göteborg. "Alcazar Disco Defenders" på Rondo, Liseberg i febr-april 2015

    Göran Folkesson, Skara

     

    3-5:E PRIS Dvd-box "Downton Abbey-säsong 5"

    Eva Njord, Bengtsfors

    Karin Wahlstedt, Råå

    Tomas Wejde, Vetlanda

     

    6-10:E PRIS Bok "Recept från sena kvällar i New York", Linnéa Johansson

    Carina Larsson, Stockholm

    Christina Gustafsson, Asarum

    Jaak Prima, Visby

    Margareta Stiernebo, Mariefred

    Pia Bergström, Göteborg

     

    11-15:E PRIS Bok "Pluras jul och nyår", Plura Jonsson & Pepe Nilsson

    Gunnel Dahlberg, Deje

    Jan Eriksson, Sandviken

    Lisbeth Rydberg, Oxelösund

    Lotta Elmgren, Växjö

    Ulla Westholm, Västra Frölunda

     

    16-25:E CD "Finns det några snälla barn?", Henrik Dorsin och Gävle symfoniorkester

    Anita Alfredsson, Västerås

    Barbro Lagercrantz, Karlskrona

    Bertil Pettersson, Uppsala

    Britt-Marie Wahlqvist, Löddeköpinge

    Cecilia Pihlström, Hudiksvall

    Christina Sivefjord, Ystad

    David Strandberg, Örnsköldsvik

    Gunnel Lidman, Byske

    Kajsa Bobeck, Nybro

    Manja Karlsson, Söderköping

     

    26-30:E Dvd-film "A Merry Christmas Miracle", Robin Williams sista film

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Eva Torneus, Gammelstad

    Kerstin Alpgård, Saltsjöbaden

    Victor Wall, Vimmerby

    Åke Helgesson, Östersund

     

    31-33:E PRIS Fågelmataren "Stjärna", Wildlife Garden

    Aina Håkansson, Lillhärdal

    Birgit Gustafsson, Arboga

    E Gezelius, Boden

     

    34-43:E PRIS, Jultidningar från Icakuriren, "Härliga jul-mat och godis", samt "Härliga jul-pyssel"

    Berndt Åström, Umeå

    Britta Mårtzén, Ånge

    Carita Åbom, Linköping

    Eiwor Granfält, Åtorp

    Eva Arnfelt, Växjö

    Helena Yllö, Uppsala

    Ingegerd Ramberg, Oxelösund

    Maivor Falkerby, Finspång

    Minna Kauppinen, Eskilstuna

    Ulla Sjölund, Sunne

     

    44-48:E PRIS, Dvd-film "Angry Birds Toons-Complete season 1, Collector´s Edition"

    Eva Eriksson, Lindome

    Karin Haraldsson, Spånga

    Petra Holmér, Göteborg

    Saimi Degerfalk, Arjeplog

    Stefan Åstedt, Nyköping

     

    49-119:E PRIS, Trisslott

    Alexander Johansson, Iggesund

    Anita Dahlström, Gävle

    Anita Persson, Kopparberg

    Anna-Lisa Berge, Åby

    Ann-Christin Wulff, Malmö

    Anneli Samuelsson, Habo

    Annie Claesson, Dingle

    Barbro Bucht, Karlstad

    Berit Melen, Järfälla

    Birgitta Jensen, Norrköping

    Brita Larsson, Nödinge

    Britt-Marie Turppa, Mölndal

    Carina Johanson, Partille

    Carina Rudh, Karlstad

    Claes Svensson, Taberg

    David Hjalmarsson, Billeberga

    Edgar och Eva Larsson, Torshälla

    Elin Pellberg, Stockholm

    Ellen Bobeck, Vimmerby

    Elsie Andersson, Härslöv

    Eva Hognert, Glimåkra

    Frida Sörensson, Jönköping

    Gerhard Gustafsson, Hultsfred

    Gert Gärtner, Horn

    Gertrud Helgesson, Kumla

    Gunilla Johansson, Visby

    Gunilla Myhrberg, Öregrund

    Göran Ljunglöf, Ängelholm

    Harriet Ernstad, Myresjö

    Inga-Lill Kristensson, Åsljunga

    Ingela Ringefelt, Vrigstad

    Inger Karlsson, Norberg

    Iris Karlsson, Kristinehamn

    Jan Grimberg, Brastad

    Jan Nordin, Sköllersta

    Jimmie Larsson, Torshälla

    Karin Lindh, Leksand

    Karin Westerling, Älvdalen

    Karl-Eric Johansson, Boden

    Kjell Åke Sahlström, Laholm

    Kristina Eriksson, Örebro

    Lennart Holmström, Tungelsta

    Madeleine Haag, Norrköping

    Margareta Arenås, Falun

    Margareta Fahlman, Skellefteå

    Margareta Larsson, Hovås

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Margaretha Jonsson, Delsbo

    Marianne Furuhovde, Lidingö

    Mary-Anne Johansson, Kvidinge

    Michael Sandling, Jokkmokk

    Monica Wester, Nyköping

    Nils-Olof Häggblom, Skövde

    Pehr-Olof Broo, Nora

    Per Lind, Listerby

    Ragnhild Fred, Helsingborg

    Rolf Ljungqvist, Skogås

    Rosa Johansson, Kungälv

    Rose-Marie Alexandersson, Lysekil

    Runa Schedvin, Falun

    Rune Hedström, Hudiksvall

    Sara Wägbring, Nättraby

    Staffan Raupach, Skövde

    Therese Kroll, Tandsbyn

    Thomas Tärnqvist, Odensbacken

    Ulf Johansson, Skövde

    Ulla Jergeby, Vänge

    Ulla-Bella Larsson, Haninge

    Ullalena Wigholm, Stockholm

    Ulrika Dagerbäck, Arvika

    Yvonne Urbäck, Kisa

     

    EXTRA JUNIORVINST, 5 vinner boken "Belle & Boo och den bästa julen", Mandy Sutcliffe

    Alexander Johansson c/o Kirsilä, Iggesund

    Jenny Röström, Göteborg

    Linnea Rådberg, Torslanda

    Majbritt Hellquist, Västra Frölunda

    Maud Lövblad, Gävle

     

    Grattis alla 112 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 12/ 2014

     

    1:A PRIS Symaskin, "Husqvarna Viking Opal 650"

    Birgitta Odelius, Stockholm.

     

    2:A PRIS Glöggservis "X-mas" från Sagaform; gryta, slev, fyra muggar med sked, skål, ljusstake, servetter

    Eva Njord, Bengtsfors.

     

    3:E PRIS Helårsprenumeration på resetidningen "Vagabond"

    Ami Persson, Hölö.

     

    4-53:E PRIS 22-timmars kryssning för två personer med Birka Cruises

    Agneta Bojestig, Eksjö

    Arja Pyhäjärvi, Solna

    Barbro Bucht, Karlstad

    Birgit Hermansson, Karlstad

    Birgitta Almeborn, Finspång

    Birgitta Jonholm, Lidköping

    Bo Olsen, Huddinge

    Britt-Marie Romell, Klövedal

    Calma Osbeck, Töreboda

    Claes-Göran Pettersson, Alingsås

    David Hjalmarsson, Billeberga

    Elin Johansson, Eskilstuna

    Frida Raupach, Skövde

    Gunilla Rylander, Nyköping

    Gun-Inger Klemets, Hallstahammar

    Helene Svensson, Nyköping

    Inger Karlsson, Norberg  

    Inger Löfgren, Falun

    Jan Öhnell, Borgholm

    Jan-Ove Andersson, Uddevalla

    Jouko Friman, Gävle

    Kerstin Lummander, Vårgårda

    Kristina Persson, Långshyttan

    Lars Lindstrand, Ljungby

    Lena Bjöörn, Vålberg

    Lena Lindgren, Kopparberg

    Lennart Engdahl, Kumla

    Lillemor Djärv, Väddö

    Madeleine Ringblom, Söderhamn

    Margareta Ågren, Sala

    Maria Therese Skantz, Saltsjö-Boo

    Marianne Berg, Skara

    Martin Hammerin, Bromma

    Mats Persson, Dala-Järna

    Mats Ullström, Rockneby  

    Mayvor Eriksson, Norrtälje

    Mikael Samuelsson, Hudiksvall

    Monica Gustafsson, Karlstad

    Monica Wester, Nyköping

    Märtha Karlsson, Åmål

    Nils-Olof Häggblom, Skövde

    Rebecka Njord, Tösse

    Reija Dufva, Uppsala

    Solweig Köhn, Älandsbro

    Sonia Ramqvist, Kungsör

    Sonny Johansson, Halmstad

    Sten Wägbring, Lenhovda

    Tom Gustavsson, Jönköping

    Ulla Bella Larsson, Haninge

    Ulla-Britta Wadstedt, Stockholm

     

    54-55:E PRIS Termometer "Modern" resp "Klassisk", Wildlife Garden

    Anneli Holgersson, Edsbyn

    Christina Marklund, Piteå

     

    56-60:E Bok "En julsaga", Charles Dickens

    Camilla Eskilsson, Grebbestad

    Elisabet Carling, Linköping

    Hanna Jansson, Ludvika

    Jenny Larnemark, Norrköping

    Pauli Kirsilä, Iggesund

     

    61-65:E Bok "Pernillas Julgodis", med peronlig hälsning och autograf från Pernilla Wahlgren

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Inger Ljungdahl, Halmstad

    Lena Josefsson, Skövde

    Lisa Skarnfeldt, Leksand

    Manja Karlsson, Söderköping

     

    66-71:E PRIS Fågelmataren "Stjärna", röd, vit, eller svart, Wildlife Garden

    Birgitta Nilsson, Göteborg

    Ingabritt Borgeryd, Altersbruk

    Ingvar Glad, Hultsfred

    Jan Eriksson, Sandviken

    Seppo Sjöstrand, Anderstorp

    Ulla Boberg, Sölvesborg

     

    72-107:E PRIS, Trisslott

    Anita Stärner, Järna

    Annette Jonsson, Karlskoga

    Birgitta Oresten, Hunnebostrand

    Birgitta R Johansson, Hammerdal

    Bodil Almeling Andersson, Umeå

    Eila Wictorzon, Oskarshamn

    Elvy Klasson, Grästorp

    Git Magnusson, Lund

    Gun Folkesson, Skara

    Gunvor Svensson, Oskarshamn

    Göran Johansson, Jukkasjärvi

    Hans Lundgren, Njurunda

    Inga-Lill Kristensson, Åsljunga

    Inga-Maj Gyllenbring, Ulricehamn

    Inger Jonsson, Lövånger

    Karin Andersson, Sävsjö

    Karin Haraldsson, Spånga

    Kent Lundgren, Löddeköpinge

    Kerstin Alpgård, Saltsjöbaden

    Kerstin Nygren, Sundsvall

    Kjell Åke Sahlström, Laholm

    Kristina Borg, Vimmerby

    Kurt Pettersson, Heby

    Lena Widar, Vadstena

    Lilian Sandström, Åkersberga

    Maivor Falkerby, Finspång

    Malin Bergström, Luleå

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Mats Eriksson, Västerås

    Millis Nordin, Älandsbro

    Olle Wallén, Falun

    Per Lindgren, Molkom

    Peter Svensson, Ljungby

    Sara Karlsson, Tanumshede

    Sonja Engman, Östersund

    Stefan Åstedt, Nyköping

     

    EXTRA JUNIORVINST, Dvd-film "Draktränaren 2"

    Berit Davidsson, Hultsfred

    Ellinor Karlsson, Borås

    Gunilla Siltberg, Lärbro

    Marianne Sjögren, Limhamn

    Monica Olsson, Grillby

     

    Grattis alla 67 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 11/ 2014

     

    1:A PRIS Lyxkryssning för två, Birka Cruises

    Kerstin Schûssleder, Karlstad

     

    2-3:E PRIS Chasseurs gjutjärnsgryta Granite eller Chasseurs gjutjärnsgryta Chanterelle

    Agneta Johanson, Oskarshamn

    Johanna Blomstrand, Eskilstuna

     

    4-6:E PRIS Taklampa "Milk", Markslöjd, i klarglas, blått eller brunt

    Anita Persson, Kopparberg

    Niclas Samuelsson, Eskilstuna

    Päivi Lundin, Sparreholm

     

    7-11:E PRIS Weleda Pomegranate Regenerating Body Oil och Weleda Pomegranate Regenerating Body Lotion

    Camilla Eskilsson, Grebbestad

    Johanna Berndtsson, Västerås

    Lena Ragnarsson, Vansbro

    Malin Bergström, Luleå

    Roland Lindgren, Skellefteå

     

    12-16:E PRIS Presentkort på antipastidelikatesser, Zeta

    Britt Agnrud. Mjölby

    Gunvor Carlsson, Arvidsjaur

    Lilian Libäck Sjöstrand, Karlskoga

    Matts Källérus, Örebro

    Ulla Wessman, Visby

     

    17:E PRIS Helårsprenumeration på Scandinavian Retro

    Peggy Beskow, Skanör

     

    18-20:E Bok "Springsteen: Album för album", Ryan White

    Monica Magnusson, Åsenhöga

    Roy Rundgren, Floda

    Stefan Åstedt, Nyköping

     

    21-30:E PRIS Cd "Live: Her greatest performances", Whitney Houston

    Anita Lundberg, Skänninge

    Carita Åbom, Göteborg

    Hans Olsson, Gnarp

    Jan Grimberg, Brastad

    Klas Lindstrand, Sköndal

    Kristina Borg, Vimmerby

    Lena Josefsson, Skövde

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Pelle Rundkvist, Saltsjöbaden

    Ulla-Britt Strömberg, Sundsvall

    31-35:E PRIS Dvd "The Other Woman"

    Dennis Sohlberg, Norberg

    Ingegärd Pettersson, Östersund

    Margareta Larsson, Hovås

    Marianne Örtlund, Noraström

    Rose-Marie Olsson, Kristianstad

     

    36-40:E PRIS Dvd "Mr Peabody & Sherman"

    Gunilla Gustafsson, Alingsås

    Inger Jonsson, Lövånger

    Kaj Gibson, Aspabruk

    Marcus Norin, Örebro

    Rosé Åkesson, Bara

     

    41-62:A PRIS Trisslott

    Aina Johansson, Luleå

    Annika Zetterlind, Järfälla

    Björn Lisswandt, Karlstad

    Carl Bengtsson, Göteborg

    Daniel Schill, Beddingestrand

    Edgar Larsson, Torshälla

    Elvy Wäppling, Fagersta

    Eva Melander, Stockholm

    Gun Widerström, Nättraby

    Gun-Britt Morin, Kalix

    Hely Barkefors, Oxelösund

    Ingalill Bååw, Göteborg

    Inga-Lill Ljunggren, Munkfors

    Inger Grund, Jönköping

    Kerstin Kjellström, Ramsberg

    Maisie Almergren, Varekil

    Maj Karlsson, Glava

    Mats Bergholm, Norrköping

    Per-Åke Österholm, Östersund

    Senja Elo, Eskilstuna

    Therese Kroll, Tandsbyn

    Ulla Wedén, Sundsvall

     

    Extra juniorvinst, 5 st vinner "Vilda stadsboken", Jo Schofield & Fiona Danks

    Berit Davidsson, Hultsfred

    Katarina Thelander, Knivsta

    Kerstin Andersson, Lotorp

    Kerstin Bjerkborn, Lund

    Ulf Nyman, Södertälje

     

     

                         

    Grattis alla 67 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 10 2014

     

    1:A PRIS Valfri resa för 5 000 kr

    Birgitta Fredriksson, Ljungsbro

     

    2-3:E PRIS Helkväll för två på Göta Lejon. Trerätters middag och föreställningen "Evita"

    Aija Niemenpää, Uppsala

    Harriet Klarin, Västerhaninge

     

    4-8:E PRIS Salladsbestick "Eva Solo"

    Agneta Sohlberg, Norberg

    Gun Kruse, Vallda

    Inger Merenius, Lindome

    Sonny Johansson, Halmstad

    Ulf Lindgren, Ystad

     

    9:E PRIS Helårsprenumeration på tidningen Hälsa

    Yvonne Stålnacke, Kiruna

     

    10-14:E PRIS Dvd-box "Mr Selfridge", säsong 1-2

    Britt-Marie Wahlqvist, Löddeköpinge

    Kristina Kovacs, Lerum

    Matts Bruno, Abbekås

    Pirjo Nord, Järpen

    Ulf Ulander, Kimstad

     

    15-24:E PRIS Cd "Partners", Barbra Streisand

    Anette Blomquist, Skogstorp

    Anna-Stina Hellkvist, Visby

    Birgitta Bergqvist, Norsborg

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Hans Jonsson, Karlskoga

    Ingmar Linderås, Göteborg

    Maj-Lis Nilsson, Sturkö

    Marianne Bleke Holm, Järfälla

    Marie-Louise Broström, Stockholm

    Ulla Granstedt, Örebro

     

    25-29:E PRIS Dvd-film  "Enough Said"

    Anita Hoväng, Väröbacka

    Berith Hedlund, Ulricehamn

    Bernt Lennerborn, Kalmar

    Elisabet Carling, Linköping

    Monica Agerkrans, Limhamn

     

    30-34:E PRIS Almanackan  "Retrokalender 2015"

    Anita Näslund, Örnsköldsvik

    Britt Dahlberg, Örebro

    Inga-Lill Eriksson, Sandviken

    Maria Watson, Skärholmen

    Tore Söderberg, Avesta

     

    35-44:E PRIS Magasinet "Scandinavian Retro klassiker" om Tove Jansson

    Elaine Aldefors, Hörby

    Eva Lehto, Eskilstuna

    Irene Larsson, Järfälla

    Kerstin Billemar, Vänersborg

    Kerstin Fridell, Värnamo

    Marie Sundqvist, Västervik

    Nils-Olof Häggblom, Skövde

    Sara Karlsson, Tanumshede

    Siv Romeborn, Köpstadsö

    Stig Ek, Östersund

     

    45-62:A PRIS Trisslott

    Aina Johansson, Trädet

    Andreas Johnsson, Upplands Väsby

    Ann-Marie Wallin, Fagersta

    Birgitta Brandow, Tingsryd

    Gunvor Svensson, Oskarshamn

    Inga-Lena Rosell, Leksand

    Irene Roos, Klockrike

    Jan Svensson, Bredbyn

    Kajsa Ågerfalk, Björklinge

    Kristina Åkesson, Malmö

    Lars-Göran Larsson, Kristinehamn

    Lena Ragnarsson, Vansbro

    Manja Karlsson, Söderköping

    Marianne Stolpe, Axvall

    Nathalie Villent, Örebro

    Rose-Marie Pettersson, Orrefors

    Sara Karlsson, Tanumshede

    Tommy Sunnanängs, Sysslebäck

     

    Extra juniorvinst, 5 vinner bok "Min första fågelbok", Anja Baklien              

    Berit Wallin, Bålsta

    Bo Malmborg, Uppsala

    Eva Almqvist, Vimmerby

    Linnea Flink, Solna

    Lisbeth Fransson, Alingsås

     

    Grattis alla 67 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 9 2014

     

    1:A PRIS Valfri resa för 5 000 kr

    Lars Kjellberg, Vetlanda

     

    2:A PRIS Helårsprenumeration Hus & Hem

    Ritva Nordström, Västra Frölunda

     

    3:E PRIS Presentkort Blomsterlandet, värde 500 kr

    Marita Ericson, Heby

     

    4:E PRIS Presentkort Arken Zoo, värde 500 kr

    Sofia Nyberg, Uppsala

     

    5-9:E PRIS Dvd filmen "Noah"

    Britt Ramquist, Eskilstuna

    Daniel Schill, Beddingestrand

    Inga-Lena Rosell, Leksand

    Ingrid Vesterlund, Svensbyn

    Leif Melander, Ytterby Kungälv

     

    10-11:E PRIS BBQ marinadspruta, Sagaform

    Anna-Stina Hellkvist, Visby

    Robert Håkansson Jansson, Braås

     

    12-62:E PRIS Trisslott

    Agneta Bojestig, Eksjö

    Agneta Lindberg, Saltsjöbaden

    Aina Strömberg, Gyttorp

    Alexander Spånberg Ekholm, Skänninge

    Anita Bergkvist, Upplands Väsby

    Anita Börjesson, Kungsbacka

    Ann-Britt Aldeborn, Strövelstorp

    Ann-Mari Neldemo, Borlänge

    Birgitta Ivarsson, Timrå

    Birgitta Palmertz, Strängnäs

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Britt Marie Ramadden, Mora

    Britta Mårtzén, Ånge

    Carl Nordin, Umeå

    Dorothy Bruun, Arvika

    Eigert Petersson, Åseda

    Elinor Karlsson, Borås

    Elsa Eriksson, Trollhättan

    Eva Almgren, Växjö

    Eva Eriksson, Valla

    Gert Gärtner, Horn

    Gladys Bentzer, Skövde

    Gunnel Härstedt, Höör

    Gunnel Jakobsson, Bjurholm

    Gunnel Magnusson, Näsum

    Gunvor Nilsson, Eskilstuna

    Hans Sandahl, Filipstad

    Helene Svensson, Nyköping

    Hely Barkefors, Oxelösund

    Ingrid Saarva, Vegby

    Ingvar Pettersson, Borås

    Jessica Andersson, Tyresö

    Karl G Häggström, Uppsala

    Kathrina Bryggman, Norrfjärden

    Kristina Henriksson, Kiruna

    Kristina Stimac, Eskilstuna

    Lena Persson, Askim

    Lena Varnheden, Nyköping

    Lisbet Ericsson, Ockelbo

    Lisbeth Rydberg, Oxelösund

    Marianne Wiktorsson,  Hässleholm

    Martin Hammerin, Bromma

    Mats Eriksson, Västerås

    Mona Andersson, Linköping

    Monika Hansson, Kode

    Patrik Bergvall, Johanneshov

    Rohland Gustafzon, Ellös

    Tommy Wedin, Spånga

    Ulla Granstedt, Örebro

    Ulla Westholm, Västra Frölunda

    Yvonne Tholén, Tjällmo

     

    Extra juniorvinst, dvd film "Rio 2"     

    Ina Holstensson, Krylbo

    Inger Hilmersson, Grästorp

    Ing-Marie Leth Engerberg, Svenshögen

    Lars Lindstrand, Ljungby

    Lena Anderson, Saltsjöbaden

     

     

    Grattis alla 67 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 8 2014

     

    1:A PRIS Valfri resa för 5 000 kr

    Margit Samuelsson, Kullavik

     

    2:A PRIS Helårsprenumeration Icakuriren

    Kathrine Josefsson, Lycksele

     

    3:E-5:E PRIS Dvd-box "Dexter-the complete collection"

    Anders Broström, Stockholm

    Lena Karlsson, Nyköping

    Lena Nåhls, Skoghall

     

    6:E PRIS Presentkort Blomsterlandet, värde 500 kr

    Ing-Britt Käck, Arbrå

     

    7:E PRIS Interflora presentkort, värde 300 kr

    Inger Ohlsson, Mörbylånga

     

    8-12:E PRIS Dvd-film "Boktjuven"

    Ann Agnér, Avesta

    Ann Kirsten, Malmö

    Carin och Bertil Brifors, Bålsta

    Eva-Lena Johansson, Arvika

    Ewa Carnerup, Lund

     

    13-17:E PRIS Bok Dvd-film "The monuments men"

    Berislav Boban, Malmö

    Birgitta Wadenborg, Åhus

    Jörgen Nilsson, Karlskoga

    Kurt Pettersson, Heby

    Stefan Åstedt, Nyköping

     

    18-67:E PRIS Trisslott

    Anders Hallström, Göteborg

    Anita Alfredsson, Västerås

    Anita Erngren, Knivsta

    Anne Thorgren, Norsjö

    Anne-Marie Wallin, Fagersta

    Birgit Hermansson, Karlstad

    Birgit Jormhage, Dalum

    Birgitta Fredriksson, Ljungsbro

    Birgitta Ivarsson, Timrå

    Birgitta Nyström, Umeå

    Birgitta Palmertz, Strängnäs

    Britt Jansson, Hässelby

    Britt-Marie Turppa, Mölndal

    Calma Osbeck, Töreboda

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Emma Alfons, Lund

    Gunn Gottfridsson, Markaryd

    Gunnel Persson, Kumla

    Inga-Lena Rosell, Leksand

    Inger Gustafsson, Vetlanda

    Inger Ljungdahl, Halmstad

    Inger Spetz, Jordbro

    Ingrid Adolfsson, Åseda

    Ingrid Johansson, Fjärås

    Irene Roos, Klockrike

    Ingrid Adolfsson, Åseda

    Ingrid Johansson, Fjärås

    Irene Roos, Klockrike

    Kerstin Borg, Åby

    Kerstin Rungstad, Örnsköldsvik

    Kerstin Winninge, Lagan

    Kjell Carlsson, Kil

    Kristina Buchholt, Vikingstad

    Kristina Hillerström, Fjugesta

    Margareta Hjalmarsson, Onsala

    Lennart Engdahl, Kumla

    Lina Larsson, Sandviken

    Lotta Elmgren, Växjö

    Maj-Lis Nilsson, Sturkö

    Margareta Fahlman, Skellefteå

    Roger Malmström, Sandviken

    Rosa Johansson, Kungälv

    Sofia Tholén, Trollhättan

    Susanne Sörensen, Smedjebacken

    Sven Erik Lergin, Bara

    Sylvia Grundqvist Stolt, Uppsala

    Toini Berzins, Täby

    Tore Nordvall, Trelleborg

    Ulla Tengstrand, Växjö

    Ulla Wessman, Visby

    Ulla-Brita Jonsson, Sävedalen

    Yvonne Stålnacke, Kiruna

    Åke Berg, Göteborg

                                               

     

    Grattis alla 107 vinnare!

    VINNARE I NR 7/2014

     

    1:A PRIS Lyxweekend för två, Högberga Gård

    Mats & Erik Henriksson, Kumla

     

    2:A PRIS Familjebiljett till Parks and Resorts nöjesanläggningar

    Stig Hyllman, Segeltorp

     

    3:E PRIS 7 st Lisa Larson-figurer plus magasinet Scandinavian Retros Klassiker om Lisa Larson

    Josefine Eriksson, Lund

     

    4–8:E PRIS Presentkort på medelhavsmat från Zeta

    Elin & Daniel Johnsson, Åstorp

    Gerd Jakobsson, Linköping

    Jenny Green, Umeå

    Reija Dufva, Uppsala

    Vilhelm Malmberg Eskilsson, Malmö

     

    9:E PRIS Presentkort från Blomsterlandet

    Mikael Samuelsson, Hudiksvall

     

    10:E PRIS Presentkort från Interflora

    Gunilla Knutsdotter, Örnsköldsvik

     

    11–17:E PRIS Signerad CD, Barcelona Sessions, Måns Zelmerlöw

    Christer Svensson, Nyköping

    Christina Larsson, Degerfors

    Gun Jonsson, Ludvika

    Kerstin Skog Blom, Bromölla

    Mia & Jan Uddenberg, Kiruna

    Sture Östling, Katrineholm

    Yvonne Källman, Solna

     

    18–22:A PRIS Dvd-film Jack Ryan: Shadow Recruit

    Frank Lassen, Grums

    Hanna Tollin, Malmö

    Ingrid Nyberg, Ramsberg

    Marie-Louise Gillberg, Örebro

    Steve Björk, Norsjö

     

    23–32:A PRIS Magasinet Scandinavian Retro klassiker om Lisa Larson

    Berith Lilja, Backaryd

    Björn Lundvall, Helsingborg

    Camilla Rydén, Örebro

    Elvy Karlsson, Arvika

    Eva-Britt Uddeborg, Ytterby

    Ingrid Holmlund, Nordmaling

    Maj-Britt Pettersson, Sågmyra

    Maria Stevanovic, Tumba

    Tove Lorentzon, Växjö

    Ulla Wiberg Fors, Tomelilla

     

    33–102:A PRIS Trisslott

    A & A Pavulans, Vänersborg

    Aija Kontu, Frillesås

    Anita Blom, Spånga

    Anita Näslund, Örnsköldsvik

    Annika Kusoffsky, Trångsund

    Berith Svantesson, Mariestad

    Bertil Hammarberg, Umeå

    Birgitta Bergqvist, Norsborg

    Birgitta Johansson, Älmhult

    Birgitta Nilsson, Oskarshamn

    Björn Andersson, Göteborg

    Britt-Marie Wahlqvist, Löddeköpinge

    Börje Lindberg, Karlstad

    Camilla Rydenskog, Fotö

    Cecilia Malm, Borensberg

    Cristine Johansson, Enköping

    Dennis Karlsson, Ryd

    Eleonor Hofvander, Sundbyberg

    Eleonor Törner, Slite

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Emelie Norén, Lund

    Eva Jonsson, Boden

    Eva Olsson, Gällö

    Fredrika Pettersson, Hammar

    Gabriella Wulff, Partille

    Git Magnusson, Lund

    Gunnar Johansson, Bromölla

    Gunno Fransson, Alingsås

    György Tamas, Karlstad

    Harriet Sten, Trångsund

    Helene Andersson, Varberg

    Helene Svensson, Nyköping

    Henrietta Åkerskog, Uppsala

    Ida Månsson, Uppsala

    Inga Björklund, Vadstena

    Inger Lindholm, Karlskoga

    Ingrid Öhman, Fellingsbro

    Irene Persson, Hallsberg

    Jenny Bergström, Västerås

    June Nordahl, Vendelsö

    Jörgen Skattberg, Vegby

    Kajsa Åkesson, Stockholm

    Karin Forsberg, Gunnarskog

    Kerstin Bengtsson, Hällingsjö

    Kerstin Ryman, Enköping

    Leif Hedin, Uddevalla

    Lena Brandeby, Bjuv

    Lilian Johansson, Lindome

    Margreth Asp, Köping

    Mariann Sjö, Askersund

    Mats Nilsson, Luleå

    Monica Söderlund, Boden

    Märtha Petersson, Västra Karup

    Olle Liljefeldt, Linköping

    Pauli Kirsilä, Iggesund

    Peter Larsson, Helsingborg

    Petra Herrlin, Sollentuna

    Robert Jönsson, Malmö

    Sara Karlsson, Tanumshede

    Stig Morian, Västerås

    Susanne Bengtsson, Motala

    Svempa & Anita Erixon, Bergvik

    Tomas Jacov, Mullsjö

    Ulla Jergeby, Vänge

    Ulla Karlsson, Piteå

    Ulla-Britt Brämström, Borlänge

    Ulla-Brita Jonsson, Sävedalen

    Vivi Ann Vallin, Husum

    Walter Sköldefors, Strängnäs

    Åsa Martinson, Trollhättan

     

    EXTRA JUNIORVINST

    5 vinner boken Klassiker del 9: Pinocchio, av Carlo Collodi & Robert Ingpen

    Emma Beckman, Skövde

    Ingela Borg, Motala

    Ingrid Harning Lilja, Alnö

    Kristina Henriksson, Kiruna

    Camilla Pettersson, Säter   

     

     

     

    Grattis alla 116 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 6/ 2014

     

    1:A PRIS Familjebiljett till Parks and Resorts

    Kerstin Ryman, Enköping

     

    2:A PRIS Helårsprenumeration Icakuriren

    Anita Fall, Örebro

     

    3:E PRIS Ica matcheckar, värde 500 kr

    Dan Boberg, Sölvesborg

     

    4-6:E PRIS Salladsbestick "Eva Solo"

    Birgitta Odelius, Stockholm

    Hanna Tollin, Malmö

    Lotta Gillan, Göteborg

     

    7:E PRIS Interflora presentkort, värde 300 kr

    Eleonor Törner, Slite

     

    8-17:E PRIS Vilmas ekologiska knäckesticks, 8 pkt

    Carin och Bertil Brifors, Bålsta

    Edith Gunnarsson, Karlstad

    Gerd Sundqvist, Katrineholm

    Helene Svensson, Nyköping

    Ingvar Glad, Hultfred

    Kerstin Alpgård, Saltsjöbaden

    Kurt Pettersson, Heby

    Lisbet Ericsson, Ockelbo

    Lisbeth Fransson, Alingsås

    Monica Åkerstein, Edsbyn

     

    18–22:A PRIS Bok "Rum för kidsen", Isabelle Mc Allister

    Anneli Holgersson, Edsbyn

    Birgitta Nyström, Umeå

    Inger Ljungdahl, Halmstad

    Kerstin Rungstad, Örnsköldsvik

    Per Alexanderson, Kvidinge

     

    23–27:E PRIS Bok "Tinas recept för unga kockar vi fixar käket", Tina Nordström

    Agneta Johanson, Oskarshamn

    Aina Johansson, Luleå

    Astrid Samuelsson, Karlskrona

    Birgitta Bülow, Västerås

    Irene Walsnes Svensson, Västra Frölunda

     

    28–96:E PRIS Trisslott

    Agneta Vaverka, Örebro

    Aija Tapio, Göteborg

    Alexander Johansson, Iggesund

    Anita Johansson, Kalmar

    Ann Agnér, Avesta

    Ann Hultenius, Alstermo

    Anna-Lisa Ahnelöf, Vintrie

    Ann-Christine Sjögren, Lund

    Annika Kusoffsky, Trångsund

    Barbro Carlsson, Norrköping

    Bengt Johansson, Kista

    Berislav Boban, Malmö

    Bertil Höök, Hässelby

    Birgitta Mjövik, Malmö

    Birgitta Palmertz, Strängnäs

    Carin och Bertil Brifors, Bålsta

    Carina Nilsson, Göteborg

    Dorit Nilsson, Rävlanda

    Edgar Larsson, Torshälla

    Eva Njord, Bengtsfors

    Eva Sandström, Umeå

    Gunilla Lasard, Helsingborg

    Gunilla Lundkvist Thorell, Uppsala

    Gunilla Söderlund, Umeå

    Gunnar Wickström, Onsala

    Gunnel Persson, Kumla

    Hasse Sandahl, Filipstad

    Helena Dackfelt, Täby

    Inga-Lena Rosell, Leksand

    Inger Karlsson, Norberg

    Ingmar Linderås, Göteborg

    Ingrid Eriksson, Brålanda

    Ingrid Holmlund, Nordmaling

    Irene Roos, Klockrike

    Iréne Wiklund, Djurhamn

    Kajsa Tangen, Västerås

    Karin Hammarberg, Stockholm

    Kenneth Granath, Bromma

    Kerstin Hjalmarsson, Emmaboda

    Klas-Göran Vestin, Örnsköldsvik

    Kristina Lorentzon, Väröbacka

    Lena Axelsson, Kungälv

    Lisbeth Persson, Kristianstad

    Madeleine Ringblom, Söderhamn

    Margareta Larsson, Hovås

    Marianne Fernström Nilsson, Norrköping

    Marianne Sjögren, Limhamn

    Marianne Stolpe, Axvall

    Maud Lövblad, Gävle

    Mona Andersson, Linköping

    Märtha Petersson, Västra Karup

    Pehr-Olof Broo, Nora

    Peter Svensson, Ljungby

    Rebecka Jansson, Arvika

    Rebecka Njord, Tösse

    Robert Håkansson Jansson, Braås

    Roland Lindgren, Skellefteå

    Roy Rundgren, Floda

    Sigrun Johansson, Kil

    Sofia Tholén, Borensberg

    Solweig Lundbäck, Grängesberg

    Stefan Åstedt, Nyköping

    Stig Ek, Östersund

    Susanne Blom Persson, Göteborg

    Thomas Strömberg, Ljungskile

    Tommy Sunnanängs, Sysslebäck

    Ulla Svensson, Trelleborg

    Ulla Westholm, Västra Frölunda

    Yvonne Cederblad, Kalmar

     

    EXTRAVINSTER

    4 vinner dvd-film "Philomena"

    Anita Erngren, Knivsta

    Barbro Carlsson, Norrköping

    Frank Ekberg, Vänersborg

    Rudi Broe, Östhammar

     

    10 vinner dvd-film "The secret life of Walter Mitty"

    Annette Sandahl, Filipstad

    Christina Ehn, Lund

    Daniella Dideriksen, Markaryd

    Hanna Jansson, Ludvika

    Lena Brandeby, Bjuv

    Margareta Admeus, Malmö

    Marianne Jacobson, Malmö

    Niclas Samuelsson, Eskilstuna

    Solveig Dareberg, Skinnskatteberg

    Stig Widén, Nykvarn

     

    5 vinner bok "Ritkul", Annette Tison & Talus Taylor

    Eva Tornéus, Gammelstad

    Karin Lindh, Leksand

    Kerstin Billemar, Vänersborg

    Lilian Johansson, Lindome

    Tomas Malmlöf, Eskilstuna

     

    Grattis alla 115 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 5/2014

     

    1:A PRIS Familjebiljett till Parks and Resorts nöjesparker

    Ragnhild Lindén, Söderhamn

     

    2:A PRIS Helårsprenumeration Hus & Hem

    Annica Wahlström, Boden

     

    3:E PRIS Ica matcheckar

    Per Alexanderson, Kvidinge

     

    4:E PRIS Interflora presentkort

    Maude Wallin, Hallstavik

     

    5–7:E PRIS Dvd-box "Downton Abbey", säsong 4

    Gerd Sundqvist, Katrineholm

    Inger Ohlsson, Mörbylånga

    Stefan Åstedt, Nyköping

     

    8–12:E PRIS Vilmas ekologiska knäckesticks

    Fredrica Baxman, Trelleborg

    Karl-Erik Gunnarsson, Karlstad

    Lisbeth Fransson, Alingsås

    Pia Jönsson, Trelleborg

    Yvonne Urbäck, Kisa

     

    13–17:E PRIS Bok "Inget att förlora - Historien om Kiss 1972–1975", av Gene Simmons, Paul Stanley och Ken Sharp 

    Jan Träskvik, Hallstahammar

    Kristina Lannér, Göteborg

    Lisa Stensdotter, Uppsala

    Tomas Dagerbäck, Arvika

    Ulf Hansson, Kinna

     

    18–27:E PRIS Signerad cd "I've gotta be me", Rennie Mirro

    David Hjalmarsson, Malmö

    Hans Lundgren, Njurunda

    Helene Andersson, Varberg

    Harriet Ernstad, Myresjö

    Kerstin Johansson, Trollhättan

    Kerstin Larsson, Uppsala

    Lena Carell Blom, Götene

    Lotta Vallin, Sundsbruk

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Sonja Kjelström, Åkers Styckebruk

     

    28–90:E PRIS Trisslott

    Agneta Vaverka, Örebro

    Aija Niemenpää, Uppsala

    Aina Johansson, Luleå

    Aino Brock, Vällingby

    Anders Häggman, Skärholmen

    Ann-Ch Josefsson, Lysekil

    Annika Johannesson, Torslanda

    Berith Svantesson, Mariestad

    Birgitta Johansson, Helsingborg

    Birgitta Nilsson, Oskarshamn

    Birgitta Palmertz, Strängnäs

    Bo Olsen, Huddinge

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Britt-Marie Salomonsson, Sundbyberg

    Britt-Marie Turppa, Mölndal

    Dagmar Zättlin, Söderhamn

    Eleonor Törner, Slite

    Elvy Svenningsson, Gnosjö

    Frank Ekberg, Vänersborg

    Gun Gullgren, Linköping

    Gunilla Lundkvist Thorell, Uppsala

    Gunnel Härstedt, Höör

    Gunnel Mörtberg, Morjärv

    Hanna Jonsson, Karlskoga

    Helene Andersson, Varberg

    Helene Sahlin Virro, Gårdsjö

    Inga Olsson, Nykil

    Inga-Lill Jansson, Floby

    Ingbritt Rödin, Örebro

    Ingmar Linderås, Göteborg

    Ingrid Harning Lilja, Alnö

    Kajsa Tangen, Västerås

    Kalindi Romu, Veberöd

    Karin Westerling, Älvdalen

    Kenneth Karlsson, Nol

    Kerstin Alpgård, Saltsjöbaden

    Kristina Robertsson, Karlskoga

    Kurt Pettersson, Heby

    Lars Persson, Göteborg

    Laura Saari, Stockholm

    Leif Gustavsson, Lindesberg

    Lisbeth Henricson, Karlstad

    Madeleine Haag, Norrköping

    Madeleine Hjalmarsson, Norrahammar

    Margareta Andersson, Stockholm

    Margareta Hjalmarsson, Onsala

    Margareta Moberg, Rimbo

    Margit Samuelsson, Kullavik

    Monika Sneen, Dala Floda

    Robert Rungstad, Örnsköldsvik

    Rune Hedström, Hudiksvall

    Siri Ek, Ellös

    Sonny Johansson, Halmstad

    Stefan Åstedt, Nyköping

    Sture Schefström, Luleå

    Tomas Malmlöf, Eskilstuna

    Ulf Lindgren, Ystad

    Ulf Nyman, Södertälje

    Ulla och Tommy Cragell, Uddevalla

    Ulla Prim, Skärholmen

    Ulrika Dagerbäck, Arvika

    Yngve Käck, Arbrå

    Yvonne Stålnacke, Kiruna

     

    EXTRAVINSTER

    5 vinner bok "Barbapapa - Bokstavskul", Annette Tison & Talus Taylor

    Aina Skeppner, Mullhyttan

    Birgitta Eriksson, Djurås

    Ingela Landegren, Bergkvara

    Kerstin Rungstad, Örnsköldsvik

    Martin Hammerin, Bromma

     

    10 vinner dvd-film "Anchorman 2"

    Ann-Marie Hanell, Örsundsbro

    Bertil Nordvall, Koskullskulle

    Elisabet Carling, Linköping

    Gunnel Persson, Kumla

    Lillemor Djärv, Sollentuna

    Lisbet Ericsson, Ockelbo

    Mikael Ekbladh, Alvesta

    Mona Westroth, Vaggeryd

    Peter Svensson, Ljungby

    Tell Öhman, Handen

     

    10 vinner dvd-film "Walking with dinosaurs"

    Alva Widén, Nykvarn

    Anne Thorgren, Norsjö

    Hans-Erik Fröroth, Valbo

    Ingegerd Larsson, Älvdalen

    Karin Henrysson, Ödeshög

    Leena Elvelind, Göteborg

    Mats Carlsson, Skövde

    Mayvor Eriksson, Norrtälje

    Monica Molin, Söderhamn

    Olivia Nyström, Domsjö

     

     

     

    Grattis alla 102 st vinnare!

    VINNARE I KRYSS & KNÅP NR 4/2014

     

    1:A PRIS Två bäddset "Ravelli Collection" plus signerad hälsning

    Benny Fredriksson, Garphyttan

     

    2:A PRIS Två handduksset "Ravelli Collection" plus signerad hälsning

    Carina Johanson, Partille

     

    3:E PRIS Helårsprenumeration på tidningen Hälsa

    Gunno Fransson, Alingsås

     

    4–6:E PRIS Vilmas ekologiska knäckesticks, 8 paket

    Birgit Söderman, Ludvika

    Calma Osbeck, Töreboda

    Erik Johansson, Sundsvall

     

    7–11:E PRIS Sjal

    Cirkeline Augustsson, Asarum

    Gunilla Myhrberg, Öregrund

    Helena Markström, Umeå

    Irène Persson, Örebro

    Toini Berzins, Täby

     

    12:E PRIS Två st koppar

    Lisbeth Henricson, Karlstad

     

    13–15:E PRIS Bok "Riktiga män äter sallad", Mia Gahne, Maj-Lis Hellénius & KC Wallberg

    Monica Hansen, Nybro

    Monica Lorentzon, Visby

    Åke Back, Borlänge

     

    16–19:E PRIS Bok "Grilla med Salming", Börje Salming

    Ann-Marie Johansson, Hjo

    Marianne Berg, Skara

    Svempa & Anita Erixon, Bergvik

    Torsten Brodén, Södertälje

     

    20–24:E PRIS Bok "Barbapapa – Sifferkul", Annette Tison & Talus Taylor

    Berit Isaksson, Hägersten

    Gunilla Lundkvist Thorell, Uppsala

    Mona Heinrichs,Täby

    Simon Tholén, Örebro

    Tomas Malmlöf, Eskilstuna

     

    25–29:E PRIS Pocket "Det är inte mig ni söker – Jakten på Bob Dylan", David Dalton

    Britt Dahlberg, Vintrosa

    Eva Löfberg, Vallentuna

    Hanna Tollin, Malmö

    Inga-Lill Kristensson, Åsljunga

    Lennart Holmström, Tungelsta

     

    30–86:E PRIS Trisslott

    Agneta Bohman, Valbo

    Agneta Johanson, Oskarshamn

    Aina Johansson, Luleå

    Anita Wahlström, Karlskoga

    Ann Agnér, Avesta

    Ann-Christine Sjögren, Lund

    Barbro Bertilsson, Odensbacken

    Bengt Hellström, Johanneshov

    Berit Davidsson, Hultsfred

    Berith Hedlund, Ulricehamn

    Birgit Bokö, Tyresö

    Birgitta Franzén, Kungälv

    Birgitta Nilsson, Västerås

    Bo Malmborg, Uppsala

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Edith Gunnarsson, Karlstad

    Elizabeth Björklund, Skärholmen

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Elisabeth Vallin, Sollentuna

    Elvy Klasson, Grästorp

    Eva Torneus, Gammelstad

    Gun-Britt Morin, Kalix

    Gunilla Gustafsson, Alingsås

    Gunilla Rudin, Halmstad

    Helen Ryd, Pålsboda

    Ingalill Bååw, Göteborg

    Inger Ljungdahl, Halmstad

    Inger Löfgren, Falun

    Inger Spetz, Jordbro

    Ingrid Adolfsson, Åseda

    Ingrid Johansson, Fjärås

    Ingrid Saarva, Vegby

    Ingrid Öhman, Fellingsbro

    Jessica Jonsson, Köping

    Kaj Ljungdahl, Halmstad

    Kerstin Eklöf, Uddevalla

    Kristina Lorentzon, Väröbacka

    Lars Alfons, Lund

    Lena Knutsson, Sölvesborg

    Lisbeth Fransson, Alingsås

    Maj-Britt Pschirer, Arboga

    Malin Bergström, Luleå

    Margareta Skantz, Årjäng

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Marianne Fernström Nilsson, Norrköping

    Marie-Louise Broström, Stockholm

    Marieann Sjöö, Askersund

    Mats Eriksson, Västerås

    Pelle Rundkvist, Saltsjöbaden

    Per Jönsson, Trelleborg

    Roland Lindgren, Skellefteå

    Sonja Norén, Vindeln

    Sten Rådman, Arvidsjaur

    Tore Söderberg, Avesta

    Torkel Jansson, Uppsala

    Ulla Pettersson, Kalmar

    Yvonne Stålnacke, Kiruna

     

    EXTRAVINSTER

    3 vinner dvd-film "Last Vegas"

    Birgitta & Pelle Bendelin, Visby

    Ingrid Harning Lilja, Alnö

    Karin Haraldsson, Spånga

     

    10 vinner dvd-film "The counselor"¨

    Agneta Arvidsson, Billdal

    Eigert Petersson, Åseda

    Eva Jonsson, Boden

    Gun Spång, Vargön

    Inga Öberg, Malmö

    Kerstin Carlsson, Vislanda

    Kjell Handfast, Charlottenberg

    Kristina Hagström, Reftele

    Marianne Ernström, Löttorp

    Marie Johansson, Östhammar

     

    3 vinner dvd-film "Det regnar köttbullar 2"

    Christina Boortman, Partille

    Gun Melin, Handen

    Ulla Wessman, Visby

     

     


     

     


    Grattis alla 105 st vinnare!

    VINNARE I NR 3/2014

     

    1:A PRIS

    Multiblender/Soup maker, Wilfa

    Elin Pellberg, Stockholm

     

    2:A PRIS

    Ullpläd "Stella", Klippan Yllefabrik

    Diana Kirjonen, Grängesberg

     

    3:E PRIS

    Helårsprenumeration på tidningen Hus & Hem Trädgård

    Lena Josefsson, Skövde

     

    4:E PRIS

    Vilmas ekologiska knäckesticks, 8 pkt

    Birgitta Karlsson, Örebro


    5–6:E PRIS

    2 st koppar

    Hans Jonsson, Karlskoga

    Karin Thege, Timmele

     

    7–11:E PRIS

    Bok "Vanmakt", Thomas Erikson

    Krister Kirsilä, Iggesund

    Leif Jansson, Hudiksvall

    Margreth Sandling, Jokkmokk

    Pelle Erixon, Söderhamn

    Yvonne Tholén, Tjällmo

     

    12–21:A PRIS

    Signerad cd "Barcelona Sessions", Måns Zelmerlöw

    Anna-Lena Drugge, Kalix

    Birgitta Hagström, Hallstahammar

    Birgitta Ivarsson, Timrå

    Harriet Neukirchen, Lysekil

    Kristina Stimac, Eskilstuna

    Madeleine Collin, Österskär

    Margareta Elmhov, Jönköping

    Mikael Ekbladh, Alvesta

    Pia Bergström, Göteborg

    Ulla Trenter Palm, Mariefred

     

    22–26:E PRIS

    Pocketbok "Illdåd",  Thomas Erikson

    Gunnar Wickström, Onsala

    Hans Bergkvist, Rödeby

    Hans Eriksson, Södertälje

    Irene Roos, Klockrike

    Tore Ohlsson, Perstorp

     

    27–31:A PRIS

    Pocketbok "Bländverk",  Thomas Erikson

    Annika Johansson, Smygehamn

    Gunilla Siltberg, Lärbro

    Kurt Pettersson, Heby

    Marianne Winberg, Katrineholm

    Ulla Eriksson, Torshälla

     

    32–33:E PRIS

    Marabou choklad "Premium Hazelnut"

    Lena Ragnarsson, Vansbro

    Pehr-Olof Broo, Nora

     

    34–98:E PRIS

    Trisslott

    Agneta Vaverka, Örebro

    Aija Niemenpää, Uppsala

    Alva Widén, Nykvarn

    Anders Ullerstig, Norrköping

    Anita Bjuhr, Linköping

    Anita Karlsson, Braås

    Anita Persson, Kopparberg

    Ann Agnér, Avesta

    Anna-Maria Månsson, Karlshamn

    Annmari Stenström, Visby

    Birgitta Odelius, Stockholm

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Carl-Olof Fridén, Borlänge

    Cecilia Colegate, Bromma

    Christer Persson, Jokkmokk

    Daniella Dideriksen, Markaryd

    Eila Oskarsson, Gällivare

    Elinor Karlsson, Borås

    Elisabeth Land, Ljungsbro

    Eva Hök, Stockholm

    Eva Jonsson, Boden

    Gisela Andersson, Alingsås

    Gunilla Gustavsson, Linköping

    Gunnel Johansson, Högsäter

    Gunvor Neuman, Åtorp

    Hartmut Kirchhoff, Bunkeflostrand

    Ingabritt Borgeryd, Altersbruk

    Jacob Hjalmarsson, Norrahammar

    Jessica Jonsson, Köping

    Kajsa Lindstrand, Ljungby

    Kajsa Tangen, Västerås

    Kajsa Ågerfalk, Björklinge

    Katarina Thelander, Knivsta

    Kerstin Nilsson, Ystad

    Kjell Dahl, Ystad

    Kristina Åkesson, Malmö

    Lars Kjellberg, Vetlanda

    Lennart Engdahl, Kumla

    Lisa Skarnfeldt, Leksand

    Lisbeth Henricson, Karlstad

    Lisbeth Rydberg, Oxelösund

    Louise Debourg, Skärholmen

    Margareta Moberg, Rimbo

    Marianne Stolpe, Axvall

    Marianne Wiman, Bagarmossen

    Mats Henriksson, Kumla

    Mats Åke Nordlander, Sollefteå

    Monica Rådman, Uppsala

    Robert Håkansson Jansson, Braås

    Roger Johansson, Spekeröd

    Rohland Gustafzon, Ellös

    Roy Rundgren, Floda

    Sarah Berger, Jönköping

    Seppo Autio, Olofström

    Simon Tholén, Örebro

    Siv Edvinsson, Eksjö

    Siv Romeborn, Köpstadsö

    Solveig Dareberg, Skinnskatteberg

    Sonja Kjellström, Åkers Styckebruk

    Tomas Malmlöf, Eskilstuna

    Ulf Lindgren, Ystad

    Ulla Jergeby, Vänge

    Ulla Westholm, Västra Frölunda

    Yvonne Cederblad, Kalmar

    Yvonne Stålnacke, Kiruna

     

    EXTRAVINSTER

    1 vinner cd "A", Agnetha Fältskog

    Gunhild Avenborg, Södra Sandby

     

    3 vinner dvd-film "White House down"

    Hans Lundgren, Njurunda

    Pelle Augustsson, Asarum

    Lars-Gunnar Hansson, Kode

     

    3 vinner dvd-film "Smurfarna 2" + figurer

    Helena Dackfelt, Täby

    Marie Johansson, Östhammar

    Inger Lindqvist, Bastuträsk

     

     

     

     

    Vinnarlista KK 2 2014

     

    1:a pris Multiblender/Soup maker, Wilfa

    Håkan Robertsson, Karlskoga

     

    2:a pris Ullpläd "Stella", Klippan Yllefabrik

    Inger Pernbro, Ystad

     

    3:e pris Kockkniv, 20 cm, OBH Nordica

    Gunnar Wickström, Onsala

     

    4:e Helårsprenumeration på tidningen Hälsa

    Eva Blazevic, Gislaved


    5:e pris Bengt & Lottas servettställ "Butterfly", Klippan Yllefabrik

    Helene Sahlin Virro, Gårdsjö

     

    6:e pris Vilmas ekologiska knäckesticks, 8 pkt

    Jan Träskvik, Hallstahammar

     

    7-11:e pris Bok "Italia", Bo Hagström

    Anita Larsson, Julita

    Eva Maria Strandberg, Grängesberg

    Kerstin Ek, Piteå

    Martin Hammerin, Bromma

    Rose-Marie Pettersson, Orrefors

     

    12:e pris Förkläde, grytlapp och grytvante

    Maud Lövblad, Gävle

     

    13 -17:e pris Pocket "Total recall", Arnold Schwartzenegger

    Edith Gunnarsson, Karlstad

    Pehr-Olof Broo, Nora

    Rolf Brännström, Skellefteå

    Towe Löfgren, Löddeköpinge

    Ulla Erazim, Eksjö

     

    18-27:e pris Cd "Duetterna" Jill Johnson

    Birgitta och Pelle Bendelin, Visby

    Christina Hast, Gislaved

    Eva Torneus, Gammelstad

    Harmut Kirchhoff, Bunkeflostrand

    Kerstin Larsson, Uppsala

    Lennart Engdahl, Kumla

    Lillemor Morian, Västerås

    Monika Sneen, Dalafloda

    Stefan Åstedt, Nyköping

    Tommy Sunnanängs, Sysslebäck

     

    28-96:e pris Trisslott

    Agneta Bohman, Valbo

    Agneta Johanson, Oskarshamn

    Aina Skeppner, Mullhyttan

    Anita Bergkvist, Upplands Väsby

    Anita Wahlström, Karlskoga

    Anki Heino, Gällivare

    Barbro Bucht, Karlstad

    Barbro Norling, Lund

    Berit Sjögren, Grästorp

    Birgitta Gustafsson, Avesta

    Birgitta Punkt, Vaggeryd

    Bo Weimer, Edsbruk

    Bror Ferm, Frändefors

    Christina Boortman, Partille

    Daniel Schill, Beddingestrand

    Dorothy Bruun, Arvika

    Else Marie Franzén, Strängnäs

    Emma Alfons, Lund

    Eva Andreasson, Nättraby

    Ewa-Lisa Lindstrand, Ljungby

    Ewy Olofsson, Strömsund

    Fanny Kellerman, Bandhagen

    Gert Wallenbro, Hässelby

    Gwen Johnsson, Malmö

    Harriet Ernstad, Myresjö

    Harriet Neukirchen, Lysekil

    Helena Virta, Stockholm

    Inger Jonsson, Lövånger

    Inger Karlsson, Norberg

    Inger Lindqvist, Bastuträsk

    Ingrid Wangerud, Föllinge

    Jan Molin, Sollefteå

    Karin Ericsson, Ronneby

    Karin Thege, Timmele

    Kathrine Josefsson, Lycksele

    Kurt Bohman, Valbo

    Kurt Pettersson, Heby

    Leif Enström, Åby

    Lillemor Djärv, Sollentuna

    Lillemor Widen, Kolmården

    Lisbeth Johansson, Askersund

    Louise Debourg, Skärholmen

    Madeleine Ringblom, Söderhamn

    Malin Andersson, Arvika

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Margit Samuelsson, Kullavik

    Maria Sjöstedt, Ystad

    Marita Guval, Rävlanda

    Miriam Lindkvist, Lycksele

    Monika Bojstrand, Hässelby

    Niklas Jönsson, Hässleholm

    Pelle Rundkvist, Saltsjöbaden

    Per Alexanderson, Kvidinge

    Peter Svensson, Ljungby

    Rebecka Njord, Tösse

    Robert Håkansson Jansson, Braås

    Rohland Gustafzon, Ellös

    Samuel Tholén, Trollhättan

    Signhild Stenmo, Sundsbruk

    Solveig Svensson, Sunne

    Sonny Johansson, Halmstad

    Sten Rådman, Arvidsjaur

    Tomas Jacov, Mullsjö

    Tore Söderberg, Avesta

    Ulla Boberg, Sölvesborg

    Ulla och Tommy Cragell, Uddevalla

    Ulla Prim, Skärholmen

    Yvonne Cederblad, Kalmar

    Åke Berg, Göteborg

     

    EXTRAVINSTER

    4 vinner boken "Överenskommelser" av Simona Ahrnstedt

    Berith Svantesson, Mariestad

    Britt-Marie Turppa, Mölndal

    Elin Poromaa, Kärna

    Gunnel Palmgren, Täby

     

    2 vinner choklad Marabou Premium chili

    Ingrid Söderqvist, Finspång

    Åke Samuelsson, Stockholm

     

    3 vinner Dvd + figur "Dumma mej 2"

    Ewa-Lisa Lindstrand, Ljungby

    Irene Roos, Klockrike

    Louise Gordon, Bromma

     

     

    Vinnarlista KK Julspecial

     

    1:a pris Sodastream startkit från Pantamindre.se

    Carina Johanson, Partille

     

    2:a pris "Julia Red" Serveringsbricka, förkläde, servetter) och ljusstake  "The pig"

    från Bengt & Lotta

    Yvonne Persson, Trelleborg

     

    3:e pris Julstjärna "Rickard" i linne, Markslöjd

    Jan-Åke Samuelsson, Karlskrona

     

    4:e pris Stavmixer "Allure" från Russell Hobbs

    Maud Gran Markkanen, Djursholm


    5:e pris Helårsprenumeration Hus & Hem

    Thomas Nilsson, Malmö

     

    6-10:e pris Vilmas ekologiska julknäckeblandning. 22 paket

    Eivor Jönsson, Lidköping

    Eva Fredriksson, Karlstad

    Jörgen Frithiof, Nödinge

    Lisa Enbom, Luleå

    Marieann Sjöö, Askersund

     

    11:e pris Julstjärna "Moses" i jute, Markslöjd

    Karin Alfredsson, Umeå

     

    12:e pris Klocka

    Monica Lind, Vallentuna

     

    13 -17:e pris Bok  "Fixa julen"

    Anita Danielsson, Västerås

    Bert Andersson, Onsala

    Carin Ericson, Åmål

    Ola Hedlund, Falun

    Åsa Lundberg, Borås

     

    18-20:e pris Dvd-box  "The Bible"

    Berit Wallin, Bålsta

    Bo Gallon, Södertälje

    May Olausson, Strömstad

     

    21-25:e pris 2 st julkoppar

    Eila Oskarsson, Gällivare

    Ingrid Johansson, Åhus

    Leif Eriksson, Hallstahammar

    Lena Bjöörn, Vålberg

    Sigrid Hofverberg, Iggesund

     

     

    26-35:e pris Cd  "I decembertid",  Malena Ernman

    Anders Häggman, Skärholmen

    Ann Hultenius, Alstermo

    Annelie Hjärtström, Linghem

    Birgitta Johansson, Helsingborg

    Eva Åsell, Växjö

    Gunnel Winning Gustavson, Umeå

    Jan-Olof Öhrvall, Boden

    Maj-Britt Pontén, Gislaved

    Maria Skoog Granath, Töreboda

    Sten Rådman, Arvidsjaur

     

    36-37:e pris Nagellack  "Maria Carey Christmas Collection" OPI

    Lena Brandeby, Bjuv

    Malin Laxmark, Göteborg

     

    38-42:a pris Bok  "Jul i Bilköping" av Jon Scieszka

    Billy Holmén, Filipstad

    Gerd Sundquist, Katrineholm

    Inger Ekström, Åmål

    Linda-Marie Söderström, Karlsborg

    Siv Waldner, Östhammar

     

    43-47:e pris Bok  "Alvas jul" av Pernilla Gesén

    Agneta Nyberg Jonsson, Domsjö

    Bengt Svensson, Lundsbrunn

    Kate Sjödin, Abbekås

    Petra Olsson, Göteborg

    Åsa Wenngren, Borlänge

     

    48 -119:e pris Trisslott

    Agneta Nordgren, Tumba

    Aina Johansson, Luleå

    Alice Gustavsson, Gamleby

    Alva Widén, Nykvarn

    Ann-Charlotte Larsson, Jämjö

    Anne Thorgren, Norsjö

    Ann-Kristin Bank, Malmö

    Britt-Marie Grekow, Vellinge

    Carina Enarsson, Gäddede

    Christina Uppling, Skinnskatteberg

    Doris Vikström, Stockholm

    Else Marie Franzén, Strängnäs

    Eva Kostenniemi, Svappavaara

    Eva Pettersson, Trollhättan

    Eva Åsell, Växjö

    Eva-Lena Nordlund, Örebro

    Gretha Wikgren, Gammelstad

    Gunnar Vallin, Åled

    Gunnel Friman, Bankeryd

    Göran Börjesson, Göteborg

    Hans Hertsjö, Skogås

    Heidi Herlin, Solna

    Håkan Jonasson, Örnsköldsvik

    Inger Larsson, Arboga

    Ingrid Adolfsson, Åseda

    Ingrid Holmlund, Nordmaling

    Irma Eriksson, Sundsvall

    Jan Olof Ellebrink, Dorotea

    Jan Öhnell, Borgholm

    Jan-Ove Andersson, Uddevalla

    Johan Rattfält, Grums

    June Nordahl, Vendelsö

    Kajsa Ågerfalk, Björklinge

    Karin Andersson, Linköping

    Kenneth Knutsson, Motala

    Kersti Nordström, Lund

    Kerstin Lummander, Vårgårda

    Kerstin Rennblad Jönsson, Karlstad

    Kjell Flodin, Västerås

    Lars Edwertz, Vintrosa

    Lars Gustavsson, Åseda

    Laura Pereira, Skövde

    Leif Enström, Åby

    Leif Olofsson, Kungshamn

    Lena Ragnarsson, Vansbro

    Lisbet Ericsson, Ockelbo

    Liz-Marie Schelin, Kungälv

    Lollo Sander Victorin, Hägersten

    Lucas Skantz, Saltsjö-Boo

    Maj Svedberg, Marmaverken

    Majbritt Rickardsson, Falun

    Margaret Abrahamsson, Karlskrona

    Margareta Lerneteg, Sollentuna

    Margaretha Björlin, Enköping

    Monica Lifvendahl, Söderhamn

    Monica Åkersten, Edsbyn

    Ray Jarlsheim, Simrishamn

    Rolf Hansson, Visby

    Rune Johansson, Kungälv

    Simon Anjou, Färjestaden

    Solveig Svensson, Angered

    Sture Alteryd, Lidköping

    Susanne Sörensen, Smedjebacken

    Sven-Åke Westman, Boden

    Tedh Lundstedt, Solna

    Therese Hägglund, Bålsta

    Thomas Bokö, Tyresö

    Tommy Danielsson, Göteborg

    Ulf Nilsson, Lomma

    Ulla Cragell, Uddevalla

    Ulla-Britt Ahl, Sjötorp

     

    EXTRAVINSTER

    1 vinner Dvd  "Gumman som blev liten som en tesked",  Julkalendern 1967

    Malin Bergström, Luleå

     

    1 vinner Dvd "Trolltider",  Julkalendern 1979

    Sara Karlsson, Tanumshede

     

    3 vinner Dvd "Mysteriet på Greveholm",  Julkalendern 2012

    Agnetha Bertheau, Oxelösund

    Gun Pettersson, Tived

    Lena Genitz, Stockholm

     

     

     

    Vinnare Kryss & Knåp 1 2014

     

    1:a pris Sodastream startkit från Pantamindre.se

    Åke Berg, Göteborg

     

    2:a pris Bengt & Lottas "The rabbit" och "The fox", Klippan Yllefabrik

    Margreth Sandling, Jokkmokk

     

    3:e pris Dvd-box "Downton Abbey", säsong 1­

    Inga-Lill Svensson, Bandhagen

     

    4:e pris Ullpläd "Polka", Klippan Yllefabrik

    Yvonne Persson, Trelleborg


    5:e pris Nagellacks-kit "Take Ten", OPI

    Lisbeth Henricson, Karlstad

     

    6:e pris Helårsprenumeration Hus & Hem RETRO

    Hans E Lundgren, Njurunda

     

    7 -11:e pris Bok "Änglarnas hemligheter" av Prinsessan Märtha Louise och Elisabeth Nordeng

    Angsuma Chaiphinit, Vimmerby

    Bertil Alkelid, Sundbyberg

    Gun-Britt Morin, Kalix

    Kurt Andersson, Skövde

    Ulla-Britt Metso, Falköping

     

    12 -16:e pris Bok " Jag är Malala" av Malala Yousafzai och Christina Lamb

    Agneta Arvidsson, Billdal

    Britt och Jan Ulander, Stockholm

    Inger Söder, Knivsta

    Kerstin Billemar, Vänersborg

    Kerstin Rungstad, Örnsköldsvik

     

    17 -21:a pris Bok "Bake my day" av Mattias Kristiansson

    Anita Enger, Enköping

    Barbro Bengtson, Sätila

    Eva Tornèus, Gammelstad

    Jan-Ove Andersson, Uddevalla

    Margareta Larsson, Hovås

     

    22 -31:a pris CD " I love musicals", Peter Jöback

    Birgitta Mattsson, Frösön

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Eva Jonsson, Boden

    Gunilla Rudin, Halmstad

    Gwen Johnsson, Malmö

    Hans Uvehed, Handen

    Karin Andersson, Sävsjö

    Kjell Carlsson, Kil

    Kristina Robertsson, Karlskoga

    Solveig Svensson, Angered

     

     

    32 -51:a pris Pocketbok "Små solfåglar långt borta " av Christie Watson

    Aina Johansson, Luleå

    Anita Alkelid, Sundbyberg

    Anna-Stina Löfgren, Rockneby

    Birgit Bokö, Tyresö

    Britt-Marie Forsberg, Österbybruk

    Christina Hast, Gislaved

    Eva Tållheden, Spånga

    Gullan Grahn, Kareby

    Göran Wiklander, V Ämtevik

    Inger Svensson, Vimmerby

    Karin Ericsson, Ronneby

    Lena Josefsson, Skövde

    Lilian Johansson, Lindome

    Margot Björk, Vargön

    Marianne Söderberg,  Huddinge

    Marjatta Kärki, Borås

    Rita Mathiasson, Hägersten

    Roland Lindgren, Skellefteå

    Sigrid Pudas, Kiruna

    Towe Löfgren, Löddeköpinge

     

    52 -109:e pris Trisslott

    Agneta Johanson, Oskarshamn

    Anders Hallström, Göteborg

    Anita Erngren, Knivsta

    Ann Ekelund, Karlskrona

    Annika Johansson, Borås

    Annika Kusoffsky, Trångsund

    Astrid Hellgren, Göteborg

    Barbro Norling, Lund

    Berit Ulfström, Vargön

    Birgit Johansson, Säve

    Birgit Jormhage, Dalum

    Bo Olsén, Huddinge

    Britt Jönsson, Hässleholm

    Eila Oskarsson, Gällivare

    Elin Johansson, Eskilstuna

    Elvy Svenningsson, Gnosjö

    Erik Johansson, Kista

    Eva Andreasson, Nättraby

    Eva Johnsson, Eslöv

    Eva Njord, Bengtsfors

    Git Magnusson, Lund

    Gudrun Lindh Salomonsson, Tranås

    Gun Folkesson, Skara

    Gunilla Wallmon, Hållnäs

    Gunnar Gustafsson, Tandsbyn

    Gunnel Härstet, Höör

    Gunveig Jalkanen, Söderbärke

    Ingegärd Pettersson, Östersund

    Ingrid Holmlund, Nordmaling

    Karin Beckman, Täby

    Karin Bengtsson, Saxtorp

    Karin Jansson, Tierp

    Kerstin Carlsson, Vislanda

    Kjell Larsson, Hudiksvall

    Kurt Pettersson, Heby

    Lars Andersson, Halmstad

    Lena Sundberg, Järna

    Maj Persson, Halmstad

    Maj-Britt Pschirer, Arboga

    Maj-Lis Karlsson, Alingsås

    Margareta Arkstål, Linköping

    Margareta Eriksson, Byske

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Marianne Karlsson, Mora

    MariAnne Wiman, Bagarmossen

    Mats Eriksson, Västerås

    Peggy Beskow, Skanör

    Peter Klasell, Saltsjö-Boo

    Pia Merenius, Brännö

    Ritva Katainen, Kungälv

    Roy Rundgren, Floda

    Rune Johansson, Kungälv

    Rune Rydquist, Kisa

    Solweig Lundbäck, Grängesberg

    Ulla Nordlund, Sundsvall

    Ulla Trenter Palm, Mariefred

    Uno Nordlundh, Upphärad

    Åke Helgesson, Östersund

     

    EXTRAVINSTER

    5 vinner Dvd " World tour of Skandinavien" med Johan Glans

    Britt-Mari Gustafsson, Bygdsiljum

    Emelie Sidenvall, Uppsala

    Gunvor Carlsson, Arvidsjaur

    Karin Norlin, Helsingborg

    Susanne Öberg, Gävle

     

    5 vinner choklad " Marabou premium chili"

    Bengt-Åke Johnsson, Torshälla

    Dorothy Bruun, Arvika

    Gunilla Siltberg, Lärbro

    Karin Gladh, Avesta

    Leif Lindmark, Söderhamn

     

    5 vinner bok " Peter Pan och Windy " av J.M. Barrie

    Birgit Sjöström, Ludvika

    Evert Lind, Bodafors

    Lhena Hjalmarsson, Linköping

    Marie Johansson, Östhammar

    Ulla-Britt Strömberg, Sundsvall

     

     

     

    Vinnarelista KK 12/2013

     

    1:a pris Helårsprenumeration Icakuriren

    Ylva Sundin, Kallinge

     

    2:a pris Allure Elvisp från Russell Hobbs

    Christer Persson, Jokkmokk

     

    3:e pris DVD-box "Solsidan" säsong 1–3

    Sonja Engman, Östersund

     

    4:e pris Kockkniv från OBH Nordica, 20 cm

    Gunnel Persson, Kumla


    5–7:e pris Deo och fuktkräm från Rosenserien

    Anita Dahlström, Gävle

    Inger Spetz, Jordbro

    Lena Genitz, Stockholm

     

    8:e pris Klocka

    Agneta Nordgren, Tumba

     

    9–13:e pris Bok "Jag är Malala" av Malala Yousafzai och Christina Lamb

    Gunvor Lindgren, Dorotea

    Inger Pernbro, Ystad

    Lena Brandeby, Bjuv

    Marita Jonsson, Falun

    Ulla Jergeby, Vänge

     

    14–15:e pris  Partyväska

    Gun Jonsson, Ludvika

    Marjatta Thorén, Dala-Järna

     

    16–25:e pris CD "40.14.4" av Jessica Andersson

    Anita Alfredsson, Västerås

    Ann-Christine Sjögren, Lund

    Christer Bergdahl, Halmstad

    Elisabeth Land, Ljungsbro

    Gun Pettersson, Hisings Backa

    Ingrid Adolfsson, Åseda

    Karl Andersson, Vartofta

    Madeleine Collin, Österskär

    Maij Thomasson, Perstorp

    Rebecka Njord, Tösse

     

    26–30:e pris Bok "Mera julstämning" av Maria Bannura

    Barbro Stille, Töreboda

    Hely Barkefors, Oxelösund

    Inger Edwertz, Vintrosa

    Jan-Ove Andersson, Uddevalla

    Pauli Kirsilä, Iggesund

     

    31–50:e pris Pocketbok "Flicka med pärlörhänge" av Tracy Chevalier

    Aija Niemenpää, Uppsala

    Annika Kusoffsky, Trångsund

    Astrid Mellgren, Göteborg

    Berloth Eek, Nässjö

    Britt Jansson, Hässelby

    Christina Cederberg, Sävedalen

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Eva Tornéus, Gammelstad

    Göran Juliusson, Olofström

    Helena Dackfelt, Täby

    Inger Wilhelmsson, Filipstad

    Irene Walsnes-Svensson, Västra Frölunda

    Karin Ericsson, Ronneby

    Karin Lindh, Leksand

    Kerstin Billemar, Vänersborg

    Kristina Lorentzon, Väröbacka

    Kurt Bohman, Valbo

    Monica Olsson, Lotorp

    Solveig Svensson, Angered

    Sune Stjerna, Uppsala

     

    51–100:e pris Trisslott

    Aino Staveman, Katrineholm

    Anita Bergkvist, Upplands Väsby

    Anita Danielsson, Ronneby

    Astrid Ivarsson, Tvååker

    Berith Hedlund, Ulricehamn

    Berndt Mogren, Enskededalen

    Bigitta Johansson, Älmhult

    Britt Westin, Motala

    Caroline Hjamarsson, Norrahammar

    Christina Gustafsson, Asarum

    Eleonor Törner, Slite

    Elin Johansson, Eskilstuna

    Elisabet Carling, Linköping

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Emma Samuelsson, Bjärred

    Franz Lasson, Sollerön

    Gert Gärtner, Horn

    Gunilla Myhrberg, Öregrund

    Helene Jonsson, Göteborg

    Inga-Lill Svensson, Bandhagen

    Ingalill Bååw, Göteborg

    Ingegärd Pettersson, Östersund

    Ingmar Linderås, Göteborg

    Ingrid Larsson, Tierp

    Karin Jonsson, Umeå

    Karin Norlin, Helsingborg

    Kerstin Thorén, Simrishamn

    Lena Bystedt, Åkersberga

    Lena Staag, Kalmar

    Lhena Hjalmarsson, Linköping

    Lise-Lotte Carlsson, Göteborg

    Lisen Andersson, Norrköping

    Maivor Falkerby, Finspång

    Margareta Fahlman, Skellefteå

    Mona Heinrichs,Täby

    Monica Björklöf, Årsta

    Monica Lorentzon, Visby

    Monica Sneen, Dala-Floda

    Monika Tillberg, Hallstavik

    Rohland Gustafzon, Ellös

    Runa Schedvin, Falun

    Solveig Svensson, Sunne

    Stefan Bystedt, Åkersberga

    Stefan Åstedt, Nyköping

    Sven-Erik Bernehäll, Herrljunga

    Torkel Jansson, Uppsala

    Ulla Dahl, Växjö

    Ulla Hoberg, Vänersborg

    Ulla Nilsson, Norsholm

    Åke Mårtensson, Malmö

     

    Extravinster

     

    5 vinner bok "Djungelboken" av Rudyard Kipling

    Barbro Bengtsson, Sätila

    Ewa Pihläng, Borås

    Ingela Tomasson, Vimmerby

    Lilian Johansson, Lindome

    Ulla Westholm, Västra Frölunda

     

    5 vinner bok "En julsaga" av Charles Dickens

    Else Marie Franzén, Strängnäs

    Elvy Svenningsson, Gnosjö

    Kai Pääsuke, Lund

    Margareta Skantz, Årjäng

    Monica Åkersten, Edsbyn

     

    4 vinner bok "Barbapapa Julkul" av Annette Tison & Talus Taylor (juniorvinst)

    Gunilla Lundkvist-Thorell, Uppsala

    Hans Jonsson, Karlskog

    Kent Eriksson, Alingsås

    Marianne Sjögren, Limhamn

     

     

    Vinnarlista Kryss & Knåp nr 11/2013

     

    1:a pris Stavmixer Allure från Russell Hobbs

    Mona Borg, Motala

     

    2:a pris Helårsprenumeration på Hus & Hem

    Kenneth Fransson, Alvesta

     

    3-6:e pris Knivset

    Hans Lundgren, Njurunda

    Ingvar Glad, Hultsfred

    Lillemor Frisén, Strängnäs

    Lisa Enbom, Luleå

     

    7-10:e pris Kryddkvarnar

    Eva Tållheden, Spånga

    Pirjo Nord, Järpen

    Tell Öhman, Handen

    Viola Alm, Norsjö

     

    11–15:e pris Boken "Året med Ernst" av Ernst Kirchsteiger

    Annika Kusoffsky, Trångsund

    Birgitta & Kjell Gustafsson, Avesta

    Birgitta & Pelle Bendelin, Visby

    Daniella Dideriksen, Markaryd

    Ulla Blomquist, Högsby

     

    16–20:e pris Boken "Sa du gula höns?" av Lill Lindfors och Annika Lagercrantz

    Inga Johnsson, Göteborg

    Jan Broberg, Sävedalen

    Kent Andersson, Hunnebostrand

    Monica Lorentzon, Visby

    RoseMarie Alexandersson, Lysekil

     

    21-24:e pris Sjal

    Anna-Lena Drugge, Kalix

    Ella Öberg, Glanshammar

    Gunilla Rudin, Halmstad

    Ingrid Saarva, Vegby

     

    25-33:e pris CD "Veritas" av Agnes

    Agneta Bohman, Valbo

    Carina Rendert, Handen

    Conny Wall, Vimmerby

    Kajsa Lorentzon, Uppsala

    Kristina Wärn, Hasselfors

    Marieann Sjöö, Askersund

    Pelle Eriksson, Söderhamn

    Signhild Stenmo, Sundsbruk

    Susanne Nawitzky, Västerhaninge

     

    34-53:e pris Pocket "Begravda i himlen" av Peter Zuckerman och Amanda Padoan

    Arne Ericson, Uppsala

    Berloth Eek, Nässjö

    Bo Olsen, Huddinge

    Carina Johanson, Partille

    Eva Blazevic, Gislaved

    Hanna Jonsson, Karlskoga

    Ingvar Pettersson, Borås

    Irene Walsnes-Svensson, Västra Frölunda

    Jan Öhnell, Borgholm

    Jennie Ahlin, Gnarp

    Karin Jonsson, Umeå

    Laila Nilsson, Helsingborg

    Lars Åke Egerbo, Växjö

    Monika Bojstand, Hässelby

    Nils Johansson, Borås

    Pontus Liedberg, Varberg

    Sonia Lucchesi, Bollnäs

    Svempa & Anita Erixon, Bergvik

    Towe Löfgren, Löddeköpinge

    Ulla Rindefors, Bergkvara

     

    54­–102:e pris Trisslott

    Anita Nyström, Helsingborg

    Ann-Sofie Sundström, Sundborn

    Anna Machholm, Växjö

    B. Dareberg, Skinnskatteberg

    Berit Posserud, Kristinehamn

    Berndt Mogren, Enskededalen

    Bertil Alkelid, Sundbyberg

    Eigert Petersson, Åseda

    Elin Johansson, Eskilstuna

    Ellinor Falknäs, Lidköping

    Eva Pettersson, Trollhättan

    Eva Torneus, Gammelstad

    Evy Morin, Lidingö

    Gun-Britt Artursson, Fritsla

    Gunilla Myhrberg, Öregrund

    Gunnar Wickström, Onsala

    Gunnel Rietz, Luleå

    Gunveig Jalkanen, Söderbärke

    Gunvor Nilsson, Eskilstuna

    Göran Wiklander, V:a Ämtervik

    Hanna Rantsi, Alby

    Hans Noren, Limhamn

    Ingegärd Petterson, Östersund

    Ingmar Linderås, Göteborg

    Kajsa Lindstrand, Ljungby

    Karin Galdh, Avesta

    Kent Fagerkull, Kiurna

    Kristina Lannér, Göteborg

    Kurt Pettersson, Heby

    Leif Tapper, Upplands Väsby

    Lillemor Djärv, Sollentuna

    Marianne Stolpe, Axwall

    Marie Wahlström, Hässleholm

    Marja Kaukoranta, Växjö

    Miriam Ulvar, Taberg

    PerUno Hagström, Reftele

    Rune Isaksson, Vallentuna

    Sigrun Johansson, Kil

    Stefan Bystedt, Åkersberga

    Sten Rådman, Arvidsjaur

    Sven Dahlin, Grödinge

    Sven-Erik Bernehäll, Herrljunga

    Thomas Bokö, Tyresö

    Tomas Dagerbäck, Arvika

    Tommy Sunnanängs, Sysslebäck

    Tuula Heimonen, Lidingö

    Ulla & Tommy Cragell, Uddevalla

    Ylva Sundin, Kallinge

    Åsa Sandin, Kristinehamn

     

    Extravinster

    3 vinner DVD "Trance"

    Göran Juliusson, Olofström

    Inga-Britt Johansson, Tomelilla

    Lars Karlsson, Göteborg

     

    3 vinner DVD "The Internship"

    Agneta Sohlberg, Norberg

    Lisbeth Johansson, Askersund

    Tore Ohlsson, Perstorp

     

    3 vinner DVD "Snöflingan" (juniorvinst)

    Birgitta Ödegaard, Åtvidaberg

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Håkan Robertsson, Karlskoga

     

     

    Vinnarlista Kryss & Knåp nr 10/2013

     

    1:a pris Helårsprenumeration av Icakuriren

    Monica Åström, Umeå

     

    2:a pris Elvisp Allure från Russell Hobbs

    Lennart Johansson, Stenungsund

     

    3:e pris DVD-box "Molin - nio klassiska filmer" av Lars Molin

    Liselotte Wernér, Göteborg

     

    4:e pris Servettställ Butterfly, Bengt & Lotta

    Samira Afif, Stockholm

     

    5:e pris Vilmas ekologiska knäckeblandning, 8 paket

    Kurt Bohman, Valbo

     

    6–12:e pris Hushållsvåg

    Christina Cederberg, Sävedalen

    Helena Dackfelt, Täby

    Maija-Liisa Larsson, Tyresö

    Mia Modh, Frövi

    Stefan Åstedt, Nyköping

    Sören Hedvall, Emmaboda

    Åke Helgesson, Östersund

     

    13–22:a pris  Bok "Sylta, safta och lägg in" av Tareq Taylor

    Arja Pyhäjärvi, Solna

    Bo Löfgren, Häljarp

    Carl-Olof Fridén, Borlänge

    Elaine Aldefors, Hörby

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Eva Njord, Bengtsfors

    Gert Gärtner, Horn

    Hans Norén, Limhamn

    Inger Forsman, Vintrosa

    Susanne Nawitzky, Västerhaninge

     

    23:e pris 12 st Cupcakeformar i silikon

    Barbro Bucht, Karlstad

     

    24–43:e pris  Pocketbok "Matmolekyler", av Lisa Förare Winbladh och Malin Sandström

    Aino Brock, Vällingby

    Carita Åbom, Bankeryd

    Elvy Svenningsson, Gnosjö

    Emma Funk, Lidköping

    Ewa Pihläng, Borås

    Gun-Britt Morin, Kalix

    Hans Eriksson, Södertälje

    Ing-Marie Junerback, Frövi

    Kajsa Tangen, Västerås

    Karl G. Häggström, Uppsala

    L. Pedrotti, Helsingborg

    Leif Melander, Ytterby

    Maivor Falkerby, Finspång

    Margareta Skantz, Årjäng

    Rigmor Algotsson, Västra Frölunda

    Solveig Wedin, Dalby

    Stefan Bystedt, Åkersberga

    Sven-Erik Bernehäll, Herrljunga

    Tomas Wilhelmi, Eskilstuna

    Viola Kannerberg, Torshälla

     

    44­–107:e pris Trisslott

    Aija Niemenpää, Uppsala

    Anita Alkelid,  Sundbyberg

    Anne Robertsson, Karlskoga

    Anneli Holgersson, Edsbyn

    Berit Isaksson, Hägersten

    Britt Westin, Motala

    Berndt Mogren, Enskededalen

    Birgitta Bülow, Västerås

    Birgitta Jensen, Norrköping

    Cajsa Lillås, Sjöbo

    Carina Ullemar, Sollentuna

    Christel Eksten, Malmö

    Christer Werstén, Skänninge

    Dan Boberg, Sölvesborg

    Dorothy Bruun, Arvika

    Eigert Petersson, Åseda

    Eila Oskarsson, Gällivare

    Eivor Hultén, Trosa

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Eva Larsson, Torshälla

    Gullan Grahn, Kareby

    Gunilla Wallmon, Hållnäs

    Gunnar Wickström, Onsala

    Gunvor Svensson, Oskarshamn

    Göran Wiklander, V:a Ämtervik

    Hans E Lundgren, Njurunda

    Helen Andersson, Strömstad

    Helena Markström, Umeå

    Ing-Marie Lindgren, Västerfärnebo

    Inga-Lena Rosell, Leksand

    Inger Igemar, Skärblacka

    Inger Ljungdahl, Halmstad

    Ingmar Linderås, Göteborg

    Ingmo Löfgren, Häljarp

    Jan-Ove Andersson, Uddevalla

    Karl-Erik Gunnarsson, Karlstad

    Kerstin Ryman, Enköping

    Kristina Åkesson, Malmö

    Kurt Pettersson, Heby

    Lars Edwertz, Vintrosa

    Lennart Marklund, Umeå

    Lisen Andersson, Norrköping

    Louise Månsson, Borrby

    Maj Forsberg, Karlskoga

    Manja Karlsson, Söderköping

    Margaretha Jonsson, Delsbo

    Miriam Lindkvist, Lycksele

    Monica Rådman, Uppsala

    Per Alexanderson, Kvidinge

    Pirjo Nord, Järpen

    Rakel Hägglund, Bollstabruk

    Roger Johansson, Spekeröd

    Rolf Brännström, Skellefteå

    Runa Schedvin, Falun

    Rune Johansson, Kungälv

    Ruth Häggroth, Kiurna

    Sara Garcia, Stockholm

    Sten Rådman, Arvidsjaur

    Stig Johansson, Ljungby

    Sune Stjerna, Uppsala

    Tommy Sunnanängs, Sysslebäck

    Ulla & Tommy Cragell, Uddevalla

    Ulf Ulander, Kimstad

    Yvonne Persson, Trelleborg

     

    3 vinner DVD-film "Teskedsgumman"  

    Aino Staveman, Katrineholm

    Maria Sjöstedt, Ystad

    Marie-Louise Broström, Stockholm

     

    3 vinner DVD-film "Mitt längtande hjärta"                

    Gunilla Hertz, Vetlanda

    Kärstin Olin, Borensberg

    Per Klaar, Hägersten

     

    2 vinner bok "Trollkarlen från Oz" av L. Frank Baum (juniorvinst) 

    Lisbeth Rydberg, Oxelösund

    Maud Lövblad, Gävle

     

    5 vinner bok "Baka – Lite glammigare, lite roligare" av Josephine Palm

    Inger Grehn, Uddevalla

    Lena Mannerberg, Limhamn

    Märtha Karlsson, Åmål

    Reidar Andersson, Örebro

    Roland Lundkvist, Ängelholm

     

     

    Vinnarlista Kryss & Knåp nr 9/2013


    1:a pris Allure Stavmixer från Russell Hobbs

    Ingrid Adolfsson, Åseda

     

    2–6:e pris Vilmas ekologiska knäckeblandning

    Belinda Fältström, Stockholm

    Isa Karlsson, Kungsbacka

    Jörgen Nilsson, Karlskoga

    Kalindi Romu, Veberöd

    Kjell Andersson, Boden

     

    7:e pris Helårsprenumeration av tidningen Hälsa

    Monika Sneen, Dala-Floda

     

    8–10:e pris Bengt & Lotta kit i Butterfly design

    Berit Isaksson, Hägersten

    Elisabet Landin, Tenhult

    Mats & Erik Henriksson, Kumla

     

    11:e pris Rivjärnsset

    Karin Ericsson, Ronneby

     

    12:e pris DVD-box: Molin - nio klassiska filmer av Lars Molin

    Johan Svahn, Växjö

     

    13–17:e pris Bok "Stark i kropp och själ" av Kristin Kaspersen

    Anneli Persson, Kristianstad

    Eila Oskarsson, Gällivare

    Kajsa Tangen, Västerås

    Karl-Erik Gunnarsson, Karlstad

    Victor Wall, Vimmerby

     

    18–27:e pris Bok "Viktcoach för seniorer" av Ulrika Davidsson, Malin Schulz

    Björn & Marianne Öhrn, Säter

    Britt Dahlberg, Vintrosa

    Erna Florentin, Borås

    Kristina Orstadius, Göteborg

    Mats Nilsson, Luleå

    Maria Sjöstedt, Ystad

    Millis Nordin, Älandsbro

    Ritva Katainen, Kungälv

    Sonny Johansson, Halmstad

    Stefan Bystedt, Åkersberga

     

    28–47:e pris Pocketbok "Cavakungen" av Kåre Halldén

    Berith Svantesson, Mariestad

    Carina Ericsson, Norrköping

    Carita Åbom, Bankeryd

    Gerd Abrahamsson, Trosa

    Gunilla Myhrberg, Öregrund

    Inga-Lena Rosell, Leksand

    Ingvar Glad, Hultsfred

    Madeleine B Collin, Österåker

    Malin Bergström, Luleå

    Marianne Sjögren, Limhamn

    Miriam Ulvar, Taberg

    Pelle Rundkvist, Saltsjöbaden

    Rolf Nykvist, Strängnäs

    Stefan Åstedt, Nyköping

    Tage Nilsson, Härnösand

    Teresa Kujansivu, Hästveda

    Ulf Lindgren, Ystad

    Ulla & Gunnar Lignell, Västerås

    Veronica Friberg, Motala

    Åke Kammar, Kisa

     

    48–101:a pris Trisslott

    Aija Niemenpää, Uppsala

    Alexander Johansson, Iggesund

    Amanda Persson, Bjärred

    Annika Lundberg, Lidingö

    Beatrice Öhman, Handen

    Bengt Nilsson, Alunda

    Bertil Höök, Hässelby

    Birgitta Eriksson, Djurås

    Birgitta Nilsson, Oskarshamn

    Björn Lisswandt, Karlstad

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Carina Sahlin, Hisings Kärra

    Christina Cederberg, Sävedalen

    Elin Pellberg, Stockholm

    Eva P Möller, Katrineholm

    Franz Larsson, Sollerön

    Frida Kaj, Bjursås

    Gunilla Wallmon, Hållnäs

    Gunnar Gustafsson, Tandsbyn

    Gunnar Wickström, Onsala

    H. Carmback, Stockholm

    Hans Eriksson, Södertälje

    Hans Svennblad, Älvängen

    Helena Dackfelt, Åkersberga

    Inger Perttu, Halmstad

    Inger Wilhelmsson, Filipstad

    Ingrid Klaar, Hägersten

    June Nordahl, Vendelsö

    Jörgen Frithiof, Nödinge

    Kaj Gibson, Aspabruk

    Kerstin Rungstad, Örnsköldsvik

    Kjell Åkesson, Dalby

    Kurt Pettersson, Heby

    Lars Alfons, Lund

    Lena Genitz, Stockholm

    Lilly Eriksson, Sundsvall

    Linda Berglund, Piteå

    Lotta Vallin, Sundsbruk

    Malin Andersson, Arvika

    Malin Wiktor, Vinslöv

    Margaretha Jonsson, Delsbo

    Marie Berghult, Lerum

    Marjatta Kärki, Borås

    Monika Magnusson, Smygehamn

    Märtha Karlsson, Åmål

    Pehr-Olof Broo, Nora

    Pia Bergström, Göteborg

    Rebecka Njord, Tösse

    Rolf Hansson, Visby

    Rolf Ljungqvist, Skogås

    Roy Rundgren, Floda

    Tuula Heimonen, Lidingö

    Victoria Johansson, Enköping

    Åke Helgesson, Östersund

     

    Extravinster

     

    3 vinner DVD-filmen "Secret Agents"

    Lena Josefsson, Skövde

    Margareta Arkstål, Linköping

    Stig Larsson, Falkenberg

     

    3 vinner DVD-filmen "The Place Beyond the Pines"

    Eva Larsson, Hudiksvall

    Odd Elmhov, Huskvarna

    Reidar Andersson, Örebro

     

    3 vinner boken " Trollkarlen från Oz" av L. Frank Baum (juniorvinst)

    Desiree Sarimento, Skärholmen

    Hans E Lundgren, Njurunda

    Petra Olsson, Göteborg

     

     

    Vinnarelista Kryss & Knåp Sommar/2013

     

    1:a pris Famlijebiljett till Parks and Resorts

    Niclas Samulesson, Eskilstuna

     

    2:a pris Glassmaskin Yonanas från Princess

    Teija Eldås, Tyresö

     

    3:e pris Presentkort på Plantagen, 500 kronor

    Sofia Hargell, Södertälje

     

    4:e pris Helårsprenumeration av tidningen Hälsa

    Jan Öhnell, Borgholm

     

    5–8:e pris Klocka

    Andrea Wadman, Billdal

    Elin Johansson, Eskilstuna

    Sara Karlsson, Tanumshede

    Tiina Carlsson, Sundbyberg

     

    9–12:e pris Halsband &armband med hjärtehänge

    Anna Hedenstedt, Uppsala

    Gunnar Wolter, Brandbergen

    Håkan Robertsson, Karlskoga

    Lena Enbom, Nyköping

     

    13:e pris Dvd-boxen "Rydbergs Pärlor"

    Mats Schagerstöm, Karlstad

     

    14:e pris Weleda Citrus Body lotion

    Åsa Andersson, Årsta

     

    15–24:e pris Boken "Sommarlätt"

    Gerd Nilsson, Torsby

    Ingalill Bååw, Göteborg

    Kent, Vellinge

    Malin Bergström, Luleå

    Margaretha Björlin, Enköping

    Marina Jönsson, Gäddede

    Rune Johansson, Kungälv

    Simon Anjou, Färjestaden

    Stig Johansson, Korsberga

    Ulf Viberg, Järfälla

     

    25–53:e pris Pocketboken "Betvingade"

    Bengt-Erik Isroth, Norsborg

    Camilla Öhlin, Enköping

    Catarina Hellström, Sundsvall

    Elin Lindblad, Uddevalla

    Eva Melander, Stockholm

    Eva Ohlsson, Malmö

    Evelyn Skarfält, Kil

    Gunnar Andersson, Åby

    Gunnel Palmgren, Täby

    Inga Grimberg, Brastad

    Ingela Tomasson, Vimmerby

    Ingemar Åström, Jokkmokk

    Jane Karlsson, Åtvidaberg

    Jörgen Boren, Angered

    Karin Beckman, Täby

    Lars Merefält, Haparanda

    Lena Jonasson, Alvesta

    Lena Rattfält, Torsby

    Lilian Sandström, Åkersberga

    Lisa Ringblom, Stenungsund

    Majvor Gran, Uppsala

    Margareta Ahlin, Gävle

    Marianne Ahlman, Bjärred

    Per Alexanderson, Kvidinge

    Raili Ahlfors, Göteborg

    Roland Djärv, Sollentuna

    Ulrika Lingblom, Solna

    Ulrika Nyman, Alvesta

    Vera Sandström, Uppsala

     

    54–93:e pris Trisslott

    Agneta Nyberg-Jonsson, Domsjö

    Anna-Karin Svensson, Norrköping

    Annica Lindahl, Valbo

    Astrid Ivarsson, Tvååker

    Bengt Hednered, Hedekas

    Bertil Alkelid, Sundbyberg

    Billy Holmén, Filipstad

    Camila Pettersson, Säter

    Christel Eksten, Malmö

    Christina Ehn, Lund

    Christina Uppling, Skinnskatteberg

    Eva Roy, Västerås

    Fredrica Baxmann, Trelleborg

    Gerd Gadd, Visby

    Gert Wallenbro, Hässelby

    Git Magnusson, Lund

    Gordon Tomasson, Vimmerby

    Görel Sandberg, Alstermo

    Helena Widqvist, Lund

    Inga-Lena Rosellm Leksand

    Jan Eriksson, Sandviken

    Joachim Ljungh, Järfälla

    June Nordahl, Vendelsö

    Kent Andersson, Hunnebostrand

    Kerstin Söderlund, Lidköping

    Kerstin Tenggren Kylborn, Malmö

    Lisbeth Lindahl, Horndal

    Marianne Berg, Skara

    Marie-Louise Broström, Stockholm

    Nina Linnaus, Hässelby

    Patrik Jormhage, Ulricehamn

    Roger Sjöström, Mora

    Rune Svensson, Nösund

    Sara Karlsson, Tanumshede

    Sigrid Hofverberg, Iggesund

    Sonia Tolinsson, Mölnlycke

    Thage Nilsson, Härnösand

    Ulf Nilsson, Lomma

    Ylva Cerny, Borås

    Åke Öhman, Runhällen

     

    Extravinst DVD-filmen "Hitchcock"

    Charlotta Ludvigsson, Enköping

    Hans Filipsson, Uppsala

    Kennert Jonsson, Vetlanda

     

    Extravinst DVD-filmen "Passion"

    Elisabeth Gustavsson, Filipstad

    Marie Eliason, Malmö

    Mona Heinrichs, Täby

     

    Extravinst DVD-filmen "Haja läget 2"

    Berit Wallin, Bålsta 

    Charlotte Persson, Billesholm

    Per Andersson, Rosenfors

     

     

    Vinnarelista Kryss & Knåp 8/2013

     

    1:a pris Elvisp Allure från Russell Hobbs

    Kai Pääsuke, Lund

     

    2:a pris Serveringskanna och skål Sagaform från Pop

    Kerstin Eklöf, Uddevalla

     

    3:e pris Kylkorg och kylväska Sagaform från Blue Oasis

    Elly Kvick, Skee

     

    4–8:e pris Weekendbag

    Marie-Louise Johansson, Jönköping

    Mohamed Shima, Gällivare

    Roy Rundgren, Floda

    Towe Löfgren, Löddeköpinge

    Victoria Johansson, Enköping

     

    9–10:e pris Helårsprenumeration Hus & Hem Trädgård

    Carita Åbom, Bankeryd

    Eva & Sture Löfberg, Vallentuna

     

    11:e pris Weleda citrus Body lotion

    Tina Nordström, Hässleholm

     

    12–21:a pris Bok "Stora korsordsboken"

    Dan Broberg, Sölvesborg

    Eigert Petersson, Åseda

    Eleonor Törner, Slite

    Inger Pernbro, Ystad

    Ingrid Klaar, Hägersten

    Kerstin Karlsson, Svängsta

    Lars Alfons, Lund

    Marie-Louise Broström, Stockholm

    Maybritt Lindh, Borås

    Olle Norbrink, Luleå

     

    22–76:e pris Trisslott

    Anders Ullerstigen, Norrköping

    Anita Persson, Kopparberg

    Anna Öder, Vikingstad

    Arja Pyhäjäri, Solna

    Birgitta/Kjell Gustafsson, Avesta

    Britta Wästerlid, Stockholm

    Christina Andersson, Grebbestad

    Dagny Asplund, Brunflo

    Dorothy Bruun, Arvika

    Edith Gunnarsson, Karlstad

    Eilert Gezelius, Boden

    Elisabeth Eriksson, Boden

    Folke Jormahage, Dalum

    Gerd Abrahamsson, Trosa

    Gertie Rosengren, Oxie

    Git Magunsson, Lund

    Gullan Grahn, Kareby

    Gunvor Carlsson, Arvidsjaur

    Gunvor Neuman, Åtorp

    Hans Eriksson, Södertälje

    Helena Henriksson, Enskede

    Inga Tingström, Hemse

    Ingamaj Sandberg, Ulricehamn

    Inge Alm, Arlöv

    Ingmar Linderås, Göteborg

    Ingvar Pettersson, Borås

    Irene Roos, Klockerike

    Irene Walsnes-Svensson, Västra Frölunda

    Ivan Fellström, Boden

    Jan Träskvik, Hallstahammar

    Karl G. Häggström, Uppsala

    Kerstin Ulmestedts, Huddinge

    Kristina Åkesson, Malmö

    Leena Åkerkrans, Stockholm

    Leila Lee, Hässelby

    Lennart Engdahl, Kumla

    Lilian Johansson, Lindome

    Madeleine Hjalmarsson, Norrahmmar

    Manje Karlsson, Söderköping

    Mats Eriksson, Västerås

    Maud Lövblad, Gävle

    Miriam Lindkvist, Lycksele

    Roland Lindgren, Skellefteå

    Silvi Oja, Uppsala

    Siw Johannesson, Älmhult

    Sofia Tholén, Borensberg

    Sonja Ignell, Linköping 

    Sven Nygren, Umeå

    Sven-Erik Bernehäll, Sämsholm

    Thore Merenius, Lindome

    Tore Söderberg, Avesta

    Torsten Eriksson, Falun

    Tulla Alm, Göteborg

    Ulla-Britt Strömberg, Sundsvall

    Viola Kannerberg, Torshälla

     

    77–80:e pris Marabou Premium Hazelnut

    Britt-Marie Turppa, Mölndal

    Hans Jonsson, Karlskoga

    Susanne Sörensen, Smedjebacken

    Ulla & Tommy Cragell, Uddevalla

     

    Extravinster Pocketbok "Att leda med glädje"

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Eva Jonsson, Boden

    Hely Barkefors, Oxelösund

    Ing-Britt Käck, Arbrå

    Karin Andersson, Ronneby

    Kjell-Åke Sahlström, Laholm

    Kurt Pettersson, Heby

    Lena Andersson, Saltsjöbaden

    Marieanne Lind, Årsta

    Michael Sandling, Jokkmokk

    Pauli Kirsilä, Iggesund

    Raili Ahlfors, Göteborg

    Ulf Lindgren, Ystad

    Yvonne Persson, Trelleborg

    Åke Helgesson, Östersund

     

    Extravinster DVD-filmen "The Masters"

    Berndt Mogren, Endskededalen

    Kerstin Rungstad, Örnsköldsvik

    Lena Brandeby, Bjuv

     

    Extravinster DVD-filmen "Parker"

    Roger Johansson, Spekeröd

    Toini Berzins, Täby

    Ulla Erazim, Eksjö

     

    Extravinster DVD-filmen "Space Chimps 2"

    Agneta Nordgren, Tumba

    Kjell Åkesson, Dalby

    Ulrika Dagerbäck, Arvika

     

     

    Vinnarelistan Kryss & Knåp 7/2013

    1:a pris Skansen Familjeårskort

    Tove Eklund, Enskede

     

    2:a pris Glassmaskin Yonanas, Princess

    Toini Berzins, Täby

     

    3:e pris Arken Zoo Presentkort, 500 kronor

    Viola Kannerberg, Torshälla

     

    4:e pris Hus & Hem Retro, helårsprenumeration

    Rebecka Njord, Tösse

     

    5:e pris Weleda Citrus Body lotion

    Aino Staveman, Katrineholm

     

    6–15:e pris Bok Retro Stockholm av Fredrik Kullberg

    Bertil Höök, Hässelby

    Camilla Strandvad, Västerlanda

    Eikka Kunnari, Borås

    Jan Olofsson, Kristianstad

    Jelica Cokorovic, Brandbergen

    Karsten Bjärbo, Sigtuna

    Kerstin Thunberg, Vänersborg

    Niclas Samuelsson, Eskilstuna

    Sören Hedvall, Emmaboda

    Teresa Kujansivy, Hästveda

     

    16–18:e pris 12 st Cupcakeformar i silikon

    Inga-Lill Jansson, Floby

    Lisen Andersson, Norrköping

    Sonny Johansson, Halmstad

     

    19–23:e pris Bok Stora boken om desserter och bakverk

    Ann-Christine Sjögren, Lund

    Hans Eriksson, Södertälje

    Johnny Grejs, Falun

    Mona Heinrichs, Täby

    Tulla Alm, Göteborg

     

    24–45:e pris Pocketbok Illdåd av Thomas Erikson

    Aina Andersson, Skara

    Anders Ullerstig, Norrköping

    Birgitta Ivarsson, Timrå

    Birgitta Johansson, Kista

    Caroline Hugogård, Landskrona

    E & M Silvén, Örebro

    E Gezelius, Boden

    Eigert Petersson, Åseda

    Emelie Klasson, Västra Frölunda

    Eva Tornéus, Gammelstad

    Folke Jormhage, Dalum

    Gunilla Samuelsson-Persson, Enköping

    Ingrid Öhman, Fellingsbro

    Karin Jansson, Tierp

    Katarina Thelander, Knivsta

    Lars-Erik Eriksson, Luleå

    Madeleine B Collin, Österskär

    Millis Nordin, Älandsbro

    Roy Rundgren, Floda

    Rune Isaksson, Vingåker

    Sune Söder, Piteå

    Tommy Karlsson, Strängnäs

     

    46–100:e pris Trisslott

    Anders Hermansson, Trollhättan

    Anita Vesterlund, Skellefteå

    Anna Marteliusson, Sundsvall

    Anne Lööf, Ekerö

    Anneli Holgersson, Edsbyn

    Annette Sandahl, Filipstad

    Arne Nyström, Kil

    Astrid Mellgren, Göteborg

    Berit Ladra, Kista

    Bertil Alkelid, Sundbyberg

    Christer Funck, Örebro

    Christina Gustafsson, Asarum

    Dagny Asplund, Brunflo

    Daniella Dideriksen, Markaryd

    Ekström/Hedin, Stockholm

    Ella Öberg, Glanshammar

    Eva Larsson, Bollnäs

    Ewa-Lisa Lindstrand, Ljungby

    Gabriella Wall, Vimmerby

    Gunilla Gustafsson, Alingsås

    Gunilla Jacobsson, Lund

    Hans Svennblad, Älvängen

    Håkan Robertsson, Karlskoga

    Ingalill Gustafsson, Stockholm

    Iréne Andersson, Norrtälje

    Irène Persson, Örebro

    Jan Tholén, Tjällmo

    Jörgen Hellman, Sköldinge

    Kent Fagerkull, Kiruna

    Kerstin Alpgård, Saltsjöbaden

    Kerstin Winninge, Lagan

    Leif Gustavsson, Lindesberg

    Lena Josefsson, Skövde

    Lennart Karlström, Västerås

    Magne Sohlström, Färentuna

    Marie Andersson, Lyrestad

    Mats & Erik Henriksson, Kumla

    Maud Häggemark, Rönninge

    Micael Selin, Bromma

    Michael Sandling, Jokkmokk

    Per Thorell, Stockholm

    Peter Larsson, Helsingborg

    Roland Lindgren, Skellefteå

    Rolf Hansson, Visby

    Rolf Österberg, Kopparberg

    Rune Hedström, Hudiksvall

    Sonja Johnsson, Åkersberga

    Stig Ek, Östersund

    Stig Johansson, Korsberga

    Susanne Egermo, Tranås

    Susanne Nawitzky, Västerhaninge

    Torsten Eriksson, Falun

    Ulla Rindefors, Bergkvara

    Uno Nordlundh, Upphärad

    Åsa Olofsson, Kiruna

     
    Extravinst
    DVD-film Berättelsen om Pi

    Emma Nygren, Umeå

    Henrik Karlsson, Uppsala

    Laila Mattsson, Gislaved

     

    Extravinst DVD-film En oväntad vänskap

    Lotta Wall, Rejmyre

    Per-Erik Gustavsson, Strömstad

    Stig Morian, Västerås

     

    Extravinst DVD-film Zambezia

    Börje Enström, Lindesberg

    Ingmar Glantz, Stockholm

    Miriam P Bengtsson, Edsbyn

     

     

    Vinnare Kryss & Knåp nummer 6/2013

     

    1:a pris Multiblender/Soupmaker från Wilfa

    Hans Norén, Limhamn

     

    2:a pris Famlijebiljett till Parks and Resorts

    Agneta Nordgren, Tumba

     

    3:e pris Helårsprenumeration av tidningen Hälsa

    Gunveig Jalkanen, Söderbärke

     

    4–6:e pris Sportbag

    Git Magnusson, Lund

    Per-Niklas Karlsson, Uddevalla

    Silvi Oja, Uppsala

     

    7:e pris Eva Rydbergs samlingsbox "Rydbergs Pärlor"

    Annemo Carlsson, Kvicksund

     

    8–12:e pris Bok "Skärgårdsmat med Salming"

    Anita Alkelid, Sundbyberg

    Arja Pyhäjärvi, Solna

    Eila Oskarsson, Gällivare

    Roger Johansson, Spekeröd

    Tell Öhman, Handen

     

    13–15:e pris 12 st Cupcakeformar i silikon

    Ann-Christine Sjögren, Lund

    Britt-Inger Wikström, Gunnarn

    Sylvia Hedberg, Kungsbacka

     

    16–35:e pris Pocketbok: "Sveriges 100 märkligaste sevärdigheter"

    Alva Widén, Nykvarn

    Berit v Melen, Järfälla

    Christina Hast, Gislaved

    Edith Gunnarsson, Karlstad

    Gert Wallenbro, Hässelby

    Inga-Britt Leonardsson, Sibbhult

    Inga-Lena Rosell, Leksand

    Ingegärd Pettersson, Östersund

    Kaj Gibson, Aspabruk

    Karl-Erik Åslund, Svärdsjö

    Kerstin Jormelin, Söråker

    Kerstin Tenggren Kylborn, Malmö

    Kerstin Ulmestedt, Huddinge

    Lars Alfons, Lund

    Lotta Vallin, Sundsbruk

    Marianne Sjögren, Limhamn

    Rolf Brännström, Skellefteå

    Tore Söderberg, Avesta

    Ulrika Dagrebäck, Arvika

    Uno Nordlundh, Upphärad

     

    36–86:e pris Trisslott

    Anders Hallström, Göteborg

    Anita Alfredsson, Västerås

    Anita Fall, Malmö

    Ann-Charlotte Hermansson, Växjö

    Anna-Greta Åström, Umeå

    Benny Frick, Uddevalla

    Birgitta Bertilsson, Jönköping

    Birgitta Svensson, Bromölla

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Brita Larsson, Nödinge

    Bror Alfredsson, Malung

    E. Gezelius, Boden

    Eigert Petersson, Åseda

    Ellinor Falknäs, Lidköping

    Eva Szabo, Örebro

    G. Siltberg, Lärbro

    Gun-Britt Arvidsson, Skellefteå

    Gunnar Gustafsson, Tandsbyn

    Gunnel Jansson, Klintehamn

    Göran Juliusson, Olofström

    Hans Uvehed, Handen

    Inge Alm, Arlöv

    Judith Mayner, Karlstad

    Karin Jonsson, Umeå

    Karin Sundqvist, Sundsvall

    Kerstin Carlsson, Vislanda

    Kurt Bohman, Valbo

    Lars-Erik Eriksson, Luleå

    Lasse Karlsson, Uppsala

    Madde Hjalmarsson, Norrahammar

    Mai Mogren, Halmstad

    Margareta Arkstål, Linköping

    Mats Eriksson, Västerås

    May Olausson, Strömstad

    Monica Lifvendahl, Söderhamn

    Nils Johansson, Borås

    Nils-Gunnar Andersson, Trelleborg

    Olle Norbrink, Luleå

    Per Alexanderson, Kvidinge

    Sonja Kjellström, Åkers Styckebruk

    Stefan Bystedt, Åkersberga

    Sten Rådman, Arvidsjaur

    Susanne Sörensen, Smedjebacken

    Sven-Erik Bernehäll, Herrljunga

    Thord Näslund, Malå

    Thure Jacobsson, Piteå

    Torsten Eriksson, Falun

    Ulla Jergeby, Vänge

    Urban Andersson, Gävle

    Vivianne Nilsson, Vimmerby 

     

    Extravinst, DVD-filmen The Paperboy

    Annette Sandahl, Filipstad

    Birgitta Ivarsson, Timrå

    Leif Enström, Åby

     

    Extravinst,  DVD-filmen A good day to die hard

    Dan Boberg, Sölvesborg

    Lisa Enbom, Luleå

    Maria Sjöstedt, Ystad

     

    Extravinst,  DVD-filmen Zambezia

    Irene Wiklund, Djurhamn

    Jack Andersson, Farsta

    Veronica Karlsson, Bohus

     


    Vinnare Kryss & Knåp nr 5/2013

     

    1:a pris, Wilfa Multiblender/Soupmaker

    Ragnhild Lindén, Söderhamn

     

    2:a pris, Presentkort Plantagen värde 500 kronor

    Ulf Lindgren, Ystad

     

    3:e pris, Helårsprenumeration Hus & Hem Trädgård

    Kurt Pettersson, Heby

     

    4–8:e pris, Bok "Fira med Maria Montazami"

    Elvy Karlsson, Arvika

    Inga Olsson, Motala

    Kajsa Tangen, Västerås

    Teresa Kujansivu, Hästveda

     

    9­–17:e pris, Agnetha Fältskogs CD "A"

    Alicja Lissenko, Kista

    Birgitta Ekstrand, Alingsås

    Bo Malmborg, Uppsala

    Eva Szabo, Örebro

    Gunnar Wickström, Onsala

    Gunnel Aldegren Luve, Mölndal

    Helene Svensson, Nyköping

    Roman Mörtl, Helsingborg

    Toini Berzins, Täby

     

    18–19:e pris, Interflora presentkort

    John Vedin, Nordingrå

    Zita Stotzky, Gislaved

     

    20–24:e pris, Bok "Beskära träd och buskar"

    Berit Edengren, Nyköping

    Eleonor Törner, Slite

    Karl-Erik Gunnarsson, Karlstad

    Mats Eriksson, Västerås

    Ulla Erazim, Eksjö

     

    25:e pris, Örtsax

    Ruth Häggroth, Kiruna

     

    26–45:e pris, Pocketbok "Dicte - dolda fel och brister"

    Aina Johansson, Luleå

    Bo Wilhelmsson, Umeå

    Curt Bohman, Gävle

    Eva Jormhage, Ulricehamn

    Ewa Pihläng, Borås

    Gun-Britt Morin, Kalix

    Göran Juliusson, Olofström

    Hans Uvehed, Handen

    Ingmar Linderås, Göteborg

    Kerstin Rungstad, Örnsköldsvik

    Lis-Marie Kirsilä, Iggesund

    Margareta Thunberg, Lidköping

    Micael Selin, Bromma

    Roland Lundkvist, Ängelholm

    Rolf Olsson, Strömstad

    Rune Johansson, Kungälv

    Sonja Engman, Östersund

    Sven-Erik Bernehäll, Herrljunga

    Tore Söderberg, Avesta

    Ulla Linde, Kungsängen

     

    46–85:e pris, Trisslott

    Anita Vesterlund, Skellefteå

    Ann-Cathrine Kugelberg, Malmö

    B-M Henriksson, Falkenberg

    B. Dareberg, Skinnskatteberg

    Birgitta Arvidsson, Sexdrega

    Birgitta Bergqvist, Norsborg

    Christina & Rolf Barck-Holst, Uppsala

    Elisabeth Land, Ljungsbro

    Gordon Tomasson, Vimmerby

    Hans Eriksson, Södertälje

    Hely Barkefors, Oxelösund

    Ingela Borg, Motala

    Inger Löfgren, Falun

    Inger Oernbro, Ystad

    Inger Ohlsson, Mörbylånga

    Ingrid Harning Lilja, Alnö

    Irene Roos, Klockrike

    Ivan Fjellström, Boden

    Jan Björk, Tranås

    Jan-Ove Andersson, Uddevalla

    Karl G. Häggström, Uppsala

    Katrina Simonsson, Floda

    Kerstin Jormelin, Söråker

    Lena Åkerblom, Tanumshede

    Majvor Göthe, Trollhättan

    Marita Jonsson, Falun

    Mats Apelkrans, Bankeryd

    Mona Andersson, Linköping

    Olle Norbrink, Luleå

    Pehr-Olof Broo, Nora

    Pia Bergström, Göteborg

    Roland Lindgren, Skellefteå

    Stellan Hallberg, Umeå

    Stig Morian, Västerås

    Sylvia Petersen, Trollhättan

    Sören Frosth, Stöde

    Thord Näslund, Malå

    Torbjörn Möhlnhoff, Järpen

    Ulla Boberg, Sölvesborg

    Ulla Nilsson, Norsholm

     

    Extravinst, DVD: Berättelsen om Pi

    Gunnar Gustafsson, Tandsbyn

    Maud Lövblad, Gävle

    Torgny Karlsson, Markaryd

     

    Extravinst, CD: Agnetha Fältskogs CD "A"

    Berit Lejon, Boden

     

    Extravinst, DVD: Lincoln

    Ingegärd Pettersson, Östersund

    Ingrid Saarva, Vegby

    Lotta Elmgren, Växjö

     

    Extravinst, DVD: Asterix & Obelix

    Ann-Christin Wulff, Malmö

    Gunno Fransson, Alingsås

    K-Å Skaring, Falun

  • Få icakuriren.se's nyhetsbrev

    Skriv upp dig på vårt nyhetsbrev för senaste informationen!