19 speglar från förr – att fynda på loppis och auktion

Speglar kan man aldrig få för många av, så de är perfekta samlarobjekt att leta efter på auktioner och i vintagebutiker. Häng dem gärna i grupp för en udda spegelvägg.

Ett par vändor med rougeborsten över kinderna. Eller kanske ett drag med kammen genom håret innan det är dags att gå hemifrån?

En liten spegel är en praktisk inrednings­detalj som sannerligen underlättar när man är på språng men vill behålla stilen. Med en fin ram blir spegeln inte bara praktisk utan även en fin väggdekoration. I en annons från 50-talet kallas de för ”hattspeglar”, men i en 60-talskatalog från Ikea står det att spegeln passar ”utmärkt även i sovrummet eller vardagsrummet”.

Vid sidan av hallen är det kanske i flickrummet den ofta suttit. Den lilla spegeln, lagom stor för att spegla ansiktet, hänger ofta centrerat över en byrå, ett sminkbord eller en liten vägghängd hylla. Dessutom lockar det mindre formatet till att placera spegeln lite varstans i hemmet. De tycks få plats och passa överallt! Inte konstigt att de aldrig verkar ha gått ur modet, utan finns i alla inredningsstilar. I reportaget har vi samlat speglar i metall, trä, rotting, textil, keramik och plast. Här finns 20- och 30-talsspeglar i tenn, lekfulla 50-talsformer i trä och modernare 60-tals­former i mässing och poppig 70-talsplast. ”Trevliga väggprydnader som ni sannerligen får nytta av, när ni komponerar ert önskehem” som Ikea skrev i en katalog på 60-talet. Det är svårt att välja en favorit!

19 speglar att fynda på loppis och auktion:

Vackra metallramar

De vanliga tennspeglarna på 20–30-talen var ofta krönta med historiska motiv som mytologiska figurer, snäckor och girlander. Under 60- och 70-talen är runda speglar i koppar och mässing populära.

Spegel ”2492” designades av Estrid Ericson för Svenskt Tenn 1941 och tillverkas än i dag i storleken 50 cm i diameter.

Mässingsspegel ritad för Landstingets verkstäder i Västerås, 1960/70-tal, diam 44 cm.

Kopparspegeln är från 1963, diam 30 cm, Ikea.

Spegel ”A244” av Arvid Fougstedt för Svenskt Tenn, 49 x 28 cm.

Spegel i vitlackerad metall av Hans-Agne Jakobsson, Åhus, 52 x 41,5 cm.

Blomformad spegel i mässing från 60-/70-talet, diam 39 cm, Firma Lars Holmström.

Tennspegel med tillhörande lampetter, design Paavo Tynell för Taito, 50 x 30 cm.

Rotting & bast

På 40-talet blev rotting populärt i möbler och speglar. Rotting­produkter importerades till Sverige utan kända formgivare och såldes i inredningsbutiker. Även om formerna ibland känns ”Swedish modern” är alltså tillverkningen sällan svensk.

Rottingspegel, 80 x 66 cm.

40-/50-talsspegel i rotting, 73 x 48 cm.

Textil inramning

Estrid Ericson gjorde 1940 speglar med textilklädda ramar i olika mönster för Svenskt Tenn. På 60-talet spreds broderimönster för spegelramar.

Spegel med textilram, design Estrid Ericson för Svenskt Tenn, 66 x 66 cm.

Broderad spegelram, 1960-tal, diam 32 cm.

Elegant och rustikt i trä

Träspeglarnas stora tid är 50- och 60-talen. Framför allt är det teak som används, men även ek är vanligt. På 50-talet är formerna mer oregelbundna och lekfullt asymmetriska
medan de på 60-talet blir mer lugna och traditionella.

Teakspegel, 1950-tal, Glas & Trä, 60 x 60 cm.

Ram i teak och ek från Glas & Trä, 50-/60-tal, 93 x 65 cm.

Träspegel av Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, troligen 1950-tal, 72 x 43 cm.

1950-talsspegel i teak, av Aksel Kjersgaard, 82 x 45 cm.

Porslin & keramik

Med undantag för Stig Lindbergs fajansspeglar från slutet av 40-talet var det framför allt på 60-talet som de stora porslins­tillverkarna som Arabia och Rörstrand lät tillverka speglar i keramik.

Spegel av Marianne Westman för Rörstrand 1970, diam 30 cm.

Spegel av Lisa Larson för Gustavsberg 1960, 29,5 x 24 cm.

Poppig plast

På 60- och 70-talen blir det populärt med speglar i plast i poppig och ungdomlig stil. Ofta tillverkas speglarna i en variation av klara färger som blått, rött, gult, grönt, orange och brunt.

Plastspegel av Tuula Puraslahti för Mäkisen Kuvastin, ca 1970, diam 52 cm.

Plastspegel av Juhani Salovaara för Mäkisen Kuvastin, ca 1970, 40 x 35 cm.

Scroll to Top