• Få husohem.se's nyhetsbrev

    Skriv upp dig på vårt nyhetsbrev för senaste informationen!

  • 10 mest populära sökningarna på Auctionet

    Du kan ha en antikvitet hemma som är eftertraktad på auktionssajterna. Här finner du listan över de mest populära sökningarna på Auctionet just nu. Toppar listan gör 1950-tal, Carl Malmsten och teak. Nog anar man en trend? Vi har listan och exempel på auktioner som pågår nu.

    10 mest populära sökningarna på Auctionet

    Listan över de tio mest populära sökningarna på Auctionet.com just nu:

    1. 1950-tal

    Yngve Ekström, karmstol Arka, 1950-tal.
    Foto:

    2. Carl Malmsten

    Carl Malmsten. Fåtöljer "Stora Furulid", 1900-talets andra hälft.
    Foto: Gästriklands Auktionskammare

    3. Teak

    Hans Bergström för Atelje Lyktan, bordslampa i teak med mässingsskodd fot.
    Foto: Halmstads Auktionskammare

    4. Svenskt Tenn

    Mässingsljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank för Firma Svenskt Tenn.
    foto: Auktionshuset Kolonn

    5. Orrefors

    Starkvinsglas, "Versailles", Gunnar Cyrén, Orrefors.
    Foto: Crafoord Auktioner

    6. Lisa Larson

    Lisa Larson. Figurin" Dora" ur serien ABC flickorna.
    Foto: Södermanlands Auktionsverk

    7. Art Deco

    French Art Déco sewing table, circa 1920
    Foto: Balclis

    8. Ulrica Hydman

    Vas, glas, Ulrica Hydman, Vallien
    Foto: Auktionsverket Norrköping

    9. Gustaviansk

    Carl Johan Wadström, Sullastolar, gustavianska
    Foto: Crafoord Auktioner

    10. Erik Höglund

    Erik Höglund. Frukt/blomsterstilleben, olja på duk, signerad och daterad -37.

    Källa: auctionet.com

  • Få husohem.se's nyhetsbrev