• Få husohem.se's nyhetsbrev

    Skriv upp dig på vårt nyhetsbrev för senaste informationen!

  • Gör det själv: Sittpuff med förvaring

    Vinterns hetaste möbel måste vara puffen, som snabbt höjer stilen på sitthörnan. Den här är dessutom praktisk med förvaring under locket.

    Gör det själv: Sittpuff med förvaring

    Idé, ritning och byggbeskrivning: Anders Jeppsson Foto: Anna Jeppsson Text: Ingemar Gens

    Visst är det skönt att kunna lägga upp benen när man sitter framför tv:n. På den här puffen gör man det dessutom med stil. Under locket kan man stoppa undan tidningarna, stickningen, barnens leksaker eller kanske högen med lp-skivor. Kommer det folk på kaffe och man blir många är det bara att rulla fram puffen och vips finns där en extra sittplats. 

    Det här är ju möbelsnickeri, men låt dig inte avskräckas – du klarar det! Håll bara tungan rätt i mun, mät två gånger och såga bara en, så har du snart en liten möbel som kommer att pryda sin plats. Tycker du det verkar besvärligt att fräsa och limma med lameller kan du använda borr och plugg i stället.

    Du behöver:

    Planhyvlad list 15x69 mm:

    Totalt 5,5 m

    8 st à 370 mm (A) 4 av dessa sågas till 54 mm bredd

    8 st à 262 mm (B)

    Plywood 7 mm:

    2 st à 355x368 mm (C)

    2 st à 355x354 mm (D)

    Regel 45x70 mm:

    4 st à 140 mm (E) 

    Mdf 12 mm:

    1 st à 356x356 mm (F)

    1 st à 400x400 mm (G)

    1 st à 366x366 mm (H)

    Kvartsstav 12 mm: 

    (Totalt 4,5 m)

    8 st à 262 mm (J)

    8 st à 232 mm (K)

    Kex (trälameller) 8 st

    Trälim

    Träskruv 3x16 mm, 48 st

    Träskruv 3,5x40 mm, 12 st

    Träskruv 3,5x25 mm, 4 st

    Latexfog

    Skumgummiskiva
    400x400x ca 40 mm

    Kvistlack

    Snickerispackel

    Grundfärg

    Snickerifärg

    Hjul ca 65 mm höga, inklusive skruv, 4 st/hjul

    Gör så här:

    1. Montera ihop fyra hörn så att varje består av en bred och en smal A. Lamellfräs och montera med lim och kex. Sätt i press och låt limmet torka. 

    2. Lägg 2 hörn och 2 B med insidan upp på plant underlag. Tryck ihop dessa och fixera med häftpistol. Stryk på lim och lägg på en plywoodsida C. Skruva fast C mot A och B med de 12 små skruvarna. Gör likadant med de 2 andra benen och 2 B.

    3. Montera på samma sätt ihop dessa båda sidor med resterande B och plywoodskivorna D.

    4. Ställ in kap- och geringssågen på 45 grader och såga de 4 klossarna E i båda ändarna till en triangel med basen 140 mm. Limma och skruva fast dessa längst ner på lådans insida med skruvar 3,5x40 mm.

    5. Lägg i skivan F på E och fäst den med en skruv 3,5x40 mm i varje kloss.

    6. Geringssåga J och K och fäst dessa med latexfog.

    7. Montera hjulen mot E.

    8. Lägg en skumgummiskiva på G och klä med önskat tyg.

    9. Skruva fast H på undersidan av G med skruv 3,5x25 mm.

    10. Spackla eventuella ojämnheter. Slipa väl.

    11. Stryk alla kvistar med kvistlack två gånger. Stryk en gång med grundfärg, låt torka och slipa sedan lätt. Färdigstryk två gånger med snickerifärg.

  • Få husohem.se's nyhetsbrev

    Skriv upp dig på vårt nyhetsbrev för senaste informationen!